9.9 C

Victorie în amicalul cu Botosani

Handbal

TESTE… Echipa de handbal masculin a CSM Vaslui continuã pregãtirile pentru startul Ligii Nationale. Handbalistii pregãtiti de Alin Bondar au sustinut o partidã amicalã împotriva echipei din liga secundã, CSM Botosani. Vasluiul s-a impus fãrã emotii, scor 45-33.

Partida s-a disputat în Sala Polivalentã din Vaslui, fãrã spectatori, clubul vasluian respectând toate restrictiile impuse de autoritãti. S-au disputat trei reprize a câte 30 de minute, douã fiind câstigate de vasluieni, în timp ce botosãnenii s-au impus în cea de-a doua reprizã. CSM Vaslui s-a impus cu 45-33 (17-12, 13-15, 15-6) dupã o partidã în care antrenorul Alin Bondar a rulat tot lotul avut la dispozitie. Vasluienii si-au început seria jocurilor amicale din aceastã varã la finalul lunii iulie, la Turda, unde au participat la un mini-turneu amical. În prima partidã, CSM Vaslui a evoluat împotriva gazdelor de la Potaissa Turda, de care au fost întrecuti cu scorul de 39-28 (18-12). În jocul al doilea, vasluienii s-au confruntat cu Minaur Baia Mare. Prima reprizã a apartinut bãimãrenilor, scor 15-12, iar cea de-a doua reprizã Vasluiului, 14-12. Scor final 27-26 pentru Minaur. Startul noului sezon al Ligii Zimbrilor era prevãzut pentru 19 august, când a fost programatã prima rundã, însã competitia a fost amânatã din cauza restrictiilor. Oficialii FRH lucreazã la mai multe variante pentru startul noii editii de campionat.