16.2 C
27-iul.-2024

Victorie muncita

Juniorii A de la Sporting Club Vaslui au învins la limitã, 1-0 pe LPS Roman, datoritã golului marcat de Tiron, în minutul 88 al jocului. Vasluienii au obtinut o victorie foarte importantã în economia clasamentului, tinând cont si de faptul cã LPS Roman este una dintre candidatele la primele douã locuri ale clasamentului. Dupã o primã reprizã echilibratã, în care romascanii au ratat câteva ocazii importante, jocul din partea a doua a apartinut în totalitate “galben-verzilor”. Elevii lui Constantin Petrea au irosit si o loviturã de pedeapsã, prin Cumpãnã, însã chiar si asa fotbalistii vasluieni au rãmas concentrati la meci si dupã alte câteva oportunitãti de a înscrie, Tiron aduce victoria, care îi mentine pe prima treaptã a podiumului. În cea de-a doua partidã a zilei, juniorii B, antrenati de Gabi Iordache au fãcut primul pas gresit de pe teren propriu în aceastã editie de campionat. În ciuda faptului cã au evoluat cu un om în plus mai bine de 20 de minute, juniorii nu au reusit sã obtinã victoria, meciul încheindu-se la egalitate, 0-0. În etapa viitoare, FC Vaslui va sta, iar în etapa a X-a vor juca în deplasare, cu echipele similare ale Liceului cu Program Sportiv Botosani.