10 C

Victorie pentru primul loc!

HC Vaslui – LPS Piatra-Neamt 36-30 (18-16)

LIDERI… Handbal Club Vaslui a câstigat sãmbãtã, în etapa a III-a a Diviziei A, la handbal masculin si ocupã primul loc în clasament. Elevii lui Liviu Gugles s-au impus clar, 36-30 în fata celor de la LPS Piatra-Neamt.

Veniti dupã esecul înregistrat la Bacãu cu echipa a doua a Stiintei, handbalistii vasluieni au intrat foarte motivati în partida cu LPS Piatra-Neamt, pentru a obtine cea de-a doua victorie din acest sezon. Dupã un început fulgerãtor, vasluienii conduceau cu 6 la 0 pe tabela de marcaj. Trupa lui Gugles s-a crezut învingãtoare, însã lucrurile nu au stat deloc asa. Antrenorul oaspetilor a cerut time out, iar lucruri au început sã se schimbe. Usor, usor, nemtenii au reintrat în joc, iar cu câteva minute înainte de pauzã au reusit sã egaleze la 14. Vasluienii au reactionat imediat si au intrat la cabine cu un avantaj de douã goluri. Repriza secundã a apartinut în totalitate handbalistilor vasluieni, care puteau obtine o victorie mai clarã, însã ratãrile din finalul jocului au fãcut ca în final scorul sã fie de 36 la 30! Dupã trei etape, Vasluiul este singura echipã din seria 1 a Diviziei A cu 4 puncte sI ocupã prima treaptã a podiumului. În etapa viitoare, HC Vaslui va juca în deplasare, cu CSM Focsani.