13.2 C

VIDEO | Gimnasta Amalia Puflea: două medalii de aur, una de argint și una de bronz la Top Gym – Charleroi! (FOTO)

CAMPIOANA… Amalia Puflea pe podium la Top Gym 2021, concurs desfășurat la Charleroi – Belgia ! Amalia Puflea (CSS Bârlad) s-a clasat pe 3 la tradiționala competiție de la Charleroi, în timp ce o altă româncă, Ana Maria Bărbosu (Focșani) a cîștigat concursul individual. Ana și Amalia au fost prezente și în finalele pe aparate. Antrenorul Lucian Sandu a stabilit ca Bărbosu să concureze la paralele și la bârnă, iar Puflea la sărituri și la sol. Gimnasta bârlădeană Amalia Puflea a obținut medalia de argint la sărituri, medalia de Aur la sol și medalia de Aur pe echipe! Și trebuie menționat că au fost nu mai puțin de 40 de țări în concursul Top Gym!

Vă reamintim că rezultatele obtinute în acest an, tilurile de campioană națională la seniori și juniori, au propulsat-o pe gimnasta bârlădeană Amalia Puflea (14 ani) în topul celor mai bune gimnaste din România. Sportiva legitimată la CSS Bârlad a participat, în perioada 26-29 noiembrie, la concursul internațional „Top Gym” de la Charleroi, Belgia. Legitimată la CSS Bârlad, Amalia Puflea se pregătește la Centrul Național Olimpic de Pregătire a Junioarelor de la Deva, județul Hunedoara. Amalia a mers în Belgia împreună cu Ana Maria Bărbosu, vicecampioană națională, si antrenorul Lucian Sandu. România, reprezentată de Ana Maria Bărbosu și Amalia Puflea a obținut medalia de Aur pe echipe la Top Gym.