18.4 C
09-mai-2024

VIDEO | LIGA 5 – S-au bătut ca chiorii la un meci de fotbal de la Stănilești (FOTO)

ULUITOR… Bătaie și geamuri sparte în fotbalul județean. Un banal meci de Liga 5 a general un întreg scandal între jucătorii celor două echipe.

INCREDIBIL… Scandal uriaș în Liga 5, la duelul dintre Olimpia Stănilești și Racova Pucași (1-0), din ultima etapă a sezonului regulat. S-a lăsat cu bătaie, geamuri sparte și un jucător care a avut nevoie de îngrijiri medicale. Au fost momente de panică și scene reprobabile la vestiare. Jucătorii Racovei s-au refugiat la cabine, iar gazdelor au vrut să intre peste ei, spărgând unul dintre geamuri.

Partida de la Stănilești, unde acum 313 ani avea loc Bătălia de Stănilești, a început tensionat, iar nervii jucătorilor au cedat pe final. Centralul Teodor Codruț a arătat minutele de prelungire, iar unul dintre jucătorii oaspeților s-a năpustit asupra sa, fiind extrem de nervos, deoarece ar fi arătat minutele de prelungire cu zece minute mai devreme. A vrut să-l lovească pe arbitru, care nu a rămas fără replică și l-a îmbrâncit. Jucătorii Racovei au fugit spre central, iar în apărarea arbitrului au sărit sătenii și jucătorii gazdelor. S-a creat un meleu, fotbaliștii celor două formații impingându-se și spunându-și cuvinte grele. S-au dat și câțiva pumni, iar pușcășenii s-au refugiat la vestiare, pentru a scăpa de furia gazdelor. Lucrurile nu s-au liniștit, iar gazdele au vrut să intre peste adversari, spărgând unul dintre geamuri, cioburile provocându-i mai multe răni unuia dintre jucători. “Brigada de arbitri a fost formată din doi tușieri, bunicul cu nepotul, căci unul avea vreo 14 ani, celălalt vreo câteva cupoane bune de pensie, iar centralul s-a prezentat bine acordându-i cartonașul roșu antrenorului nostru încă din minul 10 pentru că a ripostat la jignirile adversarilor “țiganii, țiganii”. În teren, pușcășenii noștri se luptau în zadar, cărțile erau deja făcute. Am reușit să marcăm, dar bunicul (n.r arbitrul asistent Baba Titi) ridică pentru prima dată în meciul fanionul, poziția fiind clar foarte corectă, dar na, dacă așa trebuie. Până la urmă a venit și golul lor, însă culmea s-a produs la o aruncare de la margine, când unul dintre ai lor striga “hai băieți că e minutul 35”, iar centralul a arătat imediat cinci minute de prelungiri. Nervii au cedat și unul dintre jucătorii noștri “a mângâiat puțin arbitrul”, dar jucătorii echipei gazdă au sărit în apărarea aliatului, că vorba aia “ne-a ajutat la greu”. Intrând șifonați în vestiar, “zeii” din Olimpia au vrut să intre peste noi, însă a fost unul iute care a închis ușa la vestiar. N-au putut pe ușă, hai pe geam. Au spart geamul, sticla căzând pe mâna unui fotbalist de-al nostru, fiind nevoiți să apelăm la oamenii legii să putem pleca în siguranță”, au povestit reprezentanții echipei din Pușcași. De partea cealaltă, oficialii echipei din Stănilești spun că vinovații sunt la AJF Vaslui. “Cei de la Pușcași au avut o atitudine nesimțită încă din primele minute, iar la final și-au dat arama pe față. Au sărit la bătaie și au vrut să bată arbitrii. Noi doar ne-am băgat să liniștim spiritele. Principala vinovată pentru tot ceea ce s-a întâmplat este Asociația Județeană de Fotbal Vaslui pentru că nu a luat măsuri împotriva celor de la Pușcași, mai ales după ce s-a întâmplat în meciurile cu Tătărăni, Perieni și Dodești. Jucători cu intrări “criminale” au fost lăsați în continuare să joace și, iată că, scandalurile nu s-au oprit”.