20.6 C

Viitorul Văleni e ca și salvată de la retrogradare

“JUDEȚEANĂ”… Viitorul Văleni a câștigat la Vaslui, 5-0 cu Sporting Juniorul Vaslui, iar Viitorul Rebricea a remizat, scor 3-3, cu Victoria Muntenii de Jos, în manșa tur a barajului de menținere/promovare în Liga 4.

Viitorul Văleni a luat o opțiune serioasă în privința salvării de la retrogradare, după ce a câștigat manșa tur a barajului de menținere/promovare în Liga 4, scor 5-0 (1-0), pe terenul celor de la Sporting Juniorul Vaslui. Golurile echipei antrenate de Cristi Vartolomei au fost reușite de Artenie (2), Covăcel, Chelariu și Simionescu. Vasluienii au irosit în prima repriză câteva ocazii mari, însă după pauză s-au stins, iar Văleniul s-a impus fără probleme și este foarte aproape să se salveze, pentru a doua oară consecutiv, la baraj. Într-un alt duel pentru un loc în Liga 4, Viitorul Rebricea și Victoria Muntenii de Jos au remizat, scor 3-3, după ce trupa lui Daniel Moșneagu a condus cu 3-1 la pauză. În actul secund, rebricenii au fost mai inspirați și au scos o remiză care îi menține în calculele calificării. Pentru Rebricea au marcat Dumbravă (2) și Greif, în timp ce golurile Victoriei au fost reușite de Daniel Moșneagu, Cosmin Moșneagu și Eduard Moraru. Returul barajelor de menținere/promovare se joacă duminică, 28 mai, de la ora 15:00.