18.5 C
29-apr.-2024

“Viitorul” Vaslui, trei medalii la CN de Aruncări Lungi (FOTO)

PODIUM… Trei medalii pentru secția de atletism de la C.S “Viitorul” Vaslui la Campionatele Naționale de Iarnă – Aruncări Lungi U18, U16 și U14 de la București. Teodora Ștefania Bucătaru a devenit campioană națională la U18, Andrei Tiberiu Conduraru a luat argintul, tot la U18, iar Rebeca Samoilă a câștigat bronzul la U16.

Ediția 2024 a Campioantelor Naționale de Iarnă – Aruncări Lungi s-a desfășurat la București, pe stadionul Iolanda Balaș-Soter, și a adunat la start cei mai buni aruncători din țară la categoriile de vârstă Under 18, U16 și U14. Cel mai bun rezultat a fost obținut la feminin, de Teodora Ștefania Bucătaru, care cu o aruncare de 53,95 metri a devenit campioană națională la Under 18. La aceeași categorie, Elena Burghelea s-a clasat pe locul 4, iar Rebeca Samoilă pe 5. La masculin, U18, Andrei Tiberiu Conduraru a încheiat concursul pe locul doi, cu o aruncare de 56, 12 metri. La U16, feminin, Rebeca Samoilă a câștigat medalia de bronz, după ce a aruncat 44,07 metri, în timp ce Elena Burghelea a terminat pe locul 5. Tot pe 5 s-a clasat și Andrei Volocaru, la U16 – masculin, iar Denis Bujor pe 6. Sportivii de la “Viitorul” Vaslui sunt pregătiți de antrenorii Laurențiu Maxim și Ciprian Popa.