8 C
27-apr.-2024

VISUL DEVENIT REALITATE (foto)

Dupã sapte ani de absentã, FCM Husi revine în Liga a III-a

REALIZARE… Renasterea fotbalului husean. Dupã sapte ani în care s-a zbãtut în “judeteanã”, FCM Husi a revenit în Liga a III-a, dupã ce a învins cu 1-0 pe Biruinta Negresti, în meciul de baraj de la Bacãu. Golul care a fãcut diferenta a fost marcat de atacantul Alin Rîpanu, în minutul 19 al întâlnirii.

FCM Husi a promovat în Liga a III-a dupã 1-0 cu Biruinta Negresti, în meciul de baraj. Fãrã bani si în fata unui adversar puternic, care venea dupã 27 de victorii în campionat, Husul pleca cu sansa a doua. Husenii si-au fãcut lectiile bine si au preferat un joc de asteptare, preferând sã surprindã pe contraatac. Campioana judetului Neamt a avut initiativa, a dominat, însã cei care au înscris au fost husenii. Pe contraatac, atacantul Rîpanu (19) l-a driblat pe portarul negrestenilor si a marcat pentru 1-0. Chiar dacã au încercat sã dea replica, negrestenii nu si-au creat ocazii mari de a înscrie. Repriza secundã a debutat cu douã schimbãri la Biruinta, în sperante unei modificãri totale a jocului. Sperante desarte însã, Bãlan, Dumitru, Ruja si compania reusind sã-si blocheze adversarii la marginea careului. Ocaziile mari au apartinut tot Husului, dar Pãsãricã (72) nu a mai putut trimite în poarta goalã, dupã ce a driblat portarul. Antrenorul Husului, Adi Racovitã a gândit o defensivã perfectã, iar atacul a functionat atât cât a fost nevoie. Biruinta Negresti a jucat bine, dar nu a reusit sã treacã de zidul defensiv pregãtit de tehnicianul Husului. O promovare care poartã semnãtura tuturor celor care cu bani putini au reusit sã readucã Husul pe harta fotbalistã a tãrii. La finalul jocului terenul a fost invadat de suporterii huseni, care au sãrbãtorit alãturi de jucãtori si antrenori.