16.3 C
27-iul.-2024

Vlăduț Mocanu, vicecampion european la minifotbal

PERFORMANȚĂ… Vasluianul Vlăduț Mocanu a devenit vicecampion european la minifotbal. A marcat trei goluri și a avut evoluții foarte bune la turneul final de la Sarajevo, Bosnia și Herțegovina. Mocanu evoluează în Liga 3 la CSM Vaslui, iar în competițiile de minifotbal joacă la campioana județului, Inter Traian Vaslui.

După ce anul trecut s-a încununat regina mondială, România a fost foarte aproape să cucerească și titlul european, însă a pierdut finala cu Serbia la loviturile de departajare, scor 9-10, după ce în timpul regulamentar rezultatul a fost egal, 1-1. A fost cea de-a treia finală consecutivă de Campionat European pe care “tricolorii” o ratează. “Am fost la un pas de a face o dublă istorică, dar din păcate la penalty-uri e loterie, care anul trecut ne-a făcut campioni mondială. A fost un Campionat European destul de bun pentru România. Trebuie să privim înainte, să fim mândri de ce am realizat, nu este deloc ușor să obții o medalie de argint. Le mulțumesc oamenilor pentru mesajele de încurajare și le promitem că vom lupta cu toții pentr a ține României cât mai sus”, ne-a declarat Vlăduț Mocanu. Vasluianul Vlăduț Mocanu (25 de ani) este un jucător aflat într-o continuă ascensiune, câștigând în ultimele 8 luni două titluri extrem de importante cu naționala României de minifotbal: campion mondial și vicecampion european. De asemenea, Mocanu s-a transferat de la “lanterna” Rapid Brodoc la CSM Vaslui, în Liga 3, formație care își propune să se lupte pentru play-off-ul de promovare în Liga 2.