7.2 C
18-apr.-2024

Weekend plin cu rezultate pozitive pentru sportivii de la LPS Vaslui

AVEM VIITOR… Al doilea sfârșit de săptămână al lunii martie a adus rezultate remarcabile pentru sportivii legitimați la LPS Vaslui, la toate cele trei secții sportive: handbal, fotbal și atletism.

Echipa masculină de handbal – Juniori 3, născuți în 2008-2009, a învins CSM Ploiești, scor 34-32, la capătul unui meci de pomină, demn de un turneu final. Echipa este antrenată de profesorul Sebastian Hagiu. La feminin, junioarele 3, pregătite de Gabriel Chirilă, au trecut cu mari emoții de Rapid București, scor 29-28. Ambele formații evoluează în Campionatul Național – turneul Valoare. La secția fotbal, juniorii Under 17, antrenor Mihai Tătaru, a câștigat cu 4-2 duelul cu Ceahlăul Piatra-Neamț, din optimile Cupei, partidă întreruptă după ce oaspeții au ieșit de pe teren. Secția de atletism a participat la două competiții importante: Campionatul Național – etapa zonală de copii 1, 2 și 3, care s-a desfășurat la Bacău, și Campionatul Național – Juniori 2 – București, etapa finală. Atleții vasluieni s-au întors cu următoarele rezultate: Erica Topoi (locul 2 la 200 m și locul 2 la 60 m – Copile 3), Beatrice Codreanu (locul 2 la 1500 m – Copile 1), Daria Cîrlescu (locul 3 la 1500 m – Copile 1), Ianis Lupu (locul 3 la 200 m). Sportivii sunt antrenați de profesorii Viorica Pintilie și Elena Bogos. Darius Tabără a luat locul 3 la 800 m și la 1500 m – Copii 1, George Iacob s-a clasat pe 5 la 1500, iar la 200 m a furat startul, el fiind unul dintre favoriții la medalii. Sportivi sunt antrenați de Dan Anușca. Ștafeta de 4×400 metri a LPS Vaslui, alcătuită din Ionuț Blănaru, Petru Kovacs, Denis Zaharia și Claudiu Ciobanu, s-a clasat pe locul trei și a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național – etapa finală, Juniori 2. Sportivii sunt antrenați de profesorii Dragoș Hăulică și Elena Bogos.