17.9 C

Wimbledon, ziua a 6-a | Halep este în optimi şi a devenit primul cap de serie din turneu după ce Serena Williams a fost eliminată. Pentru Simona urmează Zarina Diyas

• Simona Halep a devenit a treia jucătoare din România care a atins faza optimilor în toate cele patru turnee de Grand Slam, după ce a învins-o cu 6-4, 6-1 pe Belinda Bencic
  • Românca o va înfrunta în optimi pe Zarina Diyas, care a învins-o pe finalista din 2010, Vera Zvonareva, cu 7-6, 3-6, 6-3
  • După Na Li, favorita nr. 2, a părăsit turneul şi liderul mondial, Serena Williams

22:01 Simona şi-a aflat adversara din optimi. Aceasta este Zarina Diyas (Kazakhstan), care s-a impus cu 7-6, 3-6, 6-3 în faţa rusoaicei Vera Zvonareva, finalista din 2010. Viitoarea adversară a româncei are 20 de ani şi ocupă locul 72 WTA.

21:48 Bombă la Wimbledon după o zi chinuitoare. Serena Williams, principala favorită, a fost  eliminată din competiţie, după ce a cedat cu 2-1 la seturi în faţa franţuzoaicei Alize Cornet, cu 1-6, 6-3, 6-4. Astfel, Simona Halep a devenit primul cap de serie din turneu. Serena nu a prins sferturile de finală la niciun turneu de Grand Slam din acest sezon şi foarte probabil va pierde şefia mondială în următoarele luni. Maria Şarapova şi Simona Halep sunt principalele favorite să termine anul în frunte. Turneul de la Wimbledon poate fi decisiv. Cele două au şansa de a se reîntâlni în semifinale, după ce au jucat şi în finalele de la Madrid şi Roland Garros.

21:21 MECI! Aşteptarea Simonei de a intra pe teren după câteva ore de ploaie nu a fost în zadar. Halep s-a calificat în optimile de finală după o partidă pe care a controlat-o în totalitate în faţa elveţiencei Bencic. Ea este a treia româncă după Ruzici şi Spîrlea care ajunge cel puţin în optimi în toate cele patru turnee de Grand Slam. Primul set a fost mai echilibrat, diferenţa fiind făcută de un break, dar în setul doi românca şi-a impus stilul de joc şi l-a câştigat fără emoţii. Statistica meciului:

21:02 Românca a început mult mai determinată în setul doi, cu un break. Apoi, şi-a făcut serviciul fără probleme, astfel că Simona are 2-0 şi face paşi importanţi spre optimile de finală. Câştigătoarea acestei partide o va înfrunta pe învingătoarea din jocul Zarina Diyas – Vera Zvonareva.

20:57 SET HALEP. Simona a câştigat cu 6-4 primul set, la capătul a 46 de minute de joc, în care adversara a încercat să se agaţe de fiecare minge. Halep a avut un serviciu bun până în game-ul 10, când a avut ceva emoţii să închidă setul. Ea a făcut 1-0 cu a patra minge de set, după ce a salvat şi prima şansă de break a elveţiencei. Mai jos aveţi şi statistica primului set:

20:35 Break din a şasea încercare. Simona reuşeşte să rupă echilibrul jocului după 25 de minute de joc. Ea a reuşit break-ul în game-ul 5 al întâlnirii. Bencic a revenit în game de la 0-40, dar în cele din urmă Halep a izbutit să preia conducerea. Eleva lui Wim Fissette a fructificat a şasea minge de break pe care şi-a creat-o în joc.