15.6 C
28-mart.-2024

Ziua lui Gabi (foto)

LPS Vaslui 0 – 13 Juventus Fãlciu

MARCATOR…Pe un teren pe jumãtate patinoar, Juventus Fãlciu a reusit sã se impunã în fata echipei de fotbal a Liceului cu Program Sportiv cu scorul de 13-0. A fost ziua golgheterului campionatului judetean, Gabi Pârvu, care ieri si-a îmbogãtit zestrea cu 10 goluri, ajungând la un total de 33 de reusite în 11 meciuri.

Duminicã s-a încheiat turul de campionat al seriei Sud la fotbal judetean. Echipa antrenatã de Alexandru Amarandei a primit vizita liderului de clasament, Juventus Fãlciu, într-un meci fãrã un istoric prea bogat. Asa cum era de asteptat, oaspetii au spulberat rapid dubiile în privinta celor trei puncte, deschizând scorul în minutul 6, prin Cosmin Bãdãnãu. În minutul 8 intrã în scenã golgheterul competitiei, Gabi Pârvu, si dupã o fazã lucratã cu acelasi Bãdãnãu, majoreazã diferenta la 2 goluri. În minutul 10, vãzând cã lupta de pe teren e ca si pierdutã , antrenorul LPS-ului, Alexandru Amarandei, îsi începe propriul meci, cu oamenii de pe banca Fãlciului. “Domn arbitru, dã-i afarã pe ãstia cã n-au ce cãuta pe bancã. Nu-s trecuti pe listã.” Printre ei, primarul si principalul sustinãtor al Fãlciului, Neculai Moraru. Nemultumiti, cu totii se conformeazã apelului centralului si urcã în tribune. Nu fãrã a-i da un rãspuns însã meticulosului tehnician. “Nu stii dumneata ce înseamnã sã sustii financiar o echipã” îl dojeneste unul din grupul celor din Fãlciu pe Amarandei. Pe teren, diferenta capãtã proportii iar pânã la pauzã, Pârvu reuseste hattrick-ul, scor 4-0. Asistenta, putin numeroasã si din cauza gradelor cu minus de afarã, avea sã asiste la un adevãrat recital din partea atacantului “juventin”, care pânã în minutul 72 duce scorul la 10-0. Fãrã o replicã din partea adversarilor, jucãtorii “Bãtrânei Doamne” se încurajeazã între ei, “ Ne oprim la 15” se aude din defensivã. În minutul 75, apãrarea gazdelor este surprinsã din nou, de data aceasta de fundasul central al Fãlciului, Vasile Moraru, care mãreste ecartul la 11 goluri. Pânã la final, Pârvu si Bãdãnãu îsi mai trec odatã numele pe lista marcatorilor, stabilind scorul final la 13-0 pentru Juventus.