Local

Un microbuz plin cu elevi de la Liceul din Codăești, izbit în plin de mașina unui șofer care a adormit la volan! (FOTO)

PERICOL… Microbuzul care transporta în această dimineață 16 elevi din satul Pribești la Liceul „Ștefan cel Mare” din comuna Codăești a fost izbit în plin, de un autoturism al cărui șofer, se pare, a adormit la volan. Impactul a fost unul destul de violent, însă faptul că șoferul microbuzului, atent la drum, a reușit să tragă la timp de volan, a făcut ca o tragedie să fie evitată. Impactul însă a dus la rănirea unei eleve, dar și a șoferului care a adormit la volan. Toți elevii din microbuz s-au speriat și au avut nevoie de consiliere. Din cauza numărului mare de persoane implicate în evenimentul rutier a fost declanșat Planul Roșu. Eleva rănită și șoferul mașinii care a pătruns pe contrasens au fost transportați la un spital din Iași, însă, spun medicii, sunt în afara oricărui pericol.

Accidentul a avut loc pe raza localității Ciortești, aflată la granița dintre județele Vaslui și Iași. Era ora 7.40, când a fost dat apelul la numărul de urgență 112. În microbuzul care se îndrepta spre Liceul din Codăești se aflau 16 elevi, preluați din satul Pribești. Șoferul microbuzului a povestit că a văzut cum autoturismul cu numere de Galați venea direct spre microbuz, șoferul nedând niciun fel de semn că ar stăpâni vehiculul. Atunci a tras de volanul microbuzului, pentru a evita impactul frontal. Experiența sa în profesia de șofer și atenția la volan, spun polițiștii, au făcut ca o tragedie să fie evitată. Șoferul mașinii cu numere de Galați însă adormise la volan, iar martorii oculari spun că mașina scăpată de sub control s-a oprit la peste 100 metri distanță de locul accidentului. 

„Am văzut că deodată mașina vine spre mine. Șoferul a adormit la volan”

La fața locului au ajuns de urgență polițiștii și echipajele medicale. Au fost evaluați la fața locului eleva care a fost rănită, precum și șoferul din mașina cu numere de Galați. Ambii au fost transportați la spitalul din Iași. Pe durata cercetărilor, traficul a fost oprit pe sensul de mers, în care s-a produs coliziunea. „Am văzut că deodată mașina vine spre mine. Șoferul a adormit la volan. Și el a spus că a adormit. Copiii sunt bine, numai s-au speriat foarte tare”, a spus șoferul microbuzului. „Mulțumim lui Dumnezeu că au scăpat cu bine. Asta e cel mai important. Au avut noroc. Din păcate, trebuie să ne ferim de alții. Doamne ajută să fie bine”, au spus profesorii Liceului Codăești, când au aflat cele întâmplate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button