13.7 C
27-apr.-2024

ANTRENAMENT CU PUBLIC (foto)

FC Vaslui – Vointa Livezile 8-0

GALOP DE SÃNÃTATE FC Vaslui s-a calificat, fãrã emotii, în optimile de finalã ale Cupei României dupã ce a învins cu scorul de 8-0 echipa Vointa Livezile. Rezervele lui Hizo au demonstrat cã reprezintã o solutie pentru prima echipã, si cã antrenorul poate apela la ei în orice moment. Spectacolul s-a declansat pe “Municipal” atunci când pe teren au intrat Wesley si Sânmãrtean, cei doi ridiculizându-si practic adversarii. Papp a revenit pe gazon dupã operatia suferitã la genunchi si a fost numit cãpitanul echipei.

“Galben-verzii” au avut o misiune usoarã în fata unui adversar modest, venit din Liga a treia. Vointa Livezile au dat ceva emotii doar în startul partidei, dupã care meciul si-a urmat cursul firesc. Gheorghiu a deschis scorul în doar minutul sapte, pentru ca Yero Bello(22) si Buhãescu(39) sã majoreze diferenta la trei goluri. Scorul la pauzã a fost stabilit de acelasi Bello, care a umilit întreaga defensivã adversã si a intrat cu mingea în poartã. Vasluienii au iesit mai relaxati de la vestiare si au lãsat-o mai moale în repriza secundã. Ultimele zece minute au fost electrizante si i-a avut în prim plan pe Wesley si Sânmãrtean, introdusi în teren pe final. Raul Costin(80) a dezmortit din nou tribunele, pentru ca seara sã se încheie perfect pentru cei ce au ales sã vinã pe “Municipal”. Wesley si Bello au creat faza meciului(82), cu un un-doi de efect ce i-a lãsat mascã pe fundasii bistriteni. Dupã un schimb repetat de pase, brazilianul a scãpat singur cu portarul advers si a marcat fãrã emotii. Acelasi Wesley i-a întors serviciul lui Bello, care a marcat al treilea gol al sãu(83). Wesley si-a încheiat recitalul cu un nou gol de senzatie, de aceastã datã jucãtorul Vasluiului marcând direct dintr-o loviturã liberã, de la marginea careului.

FC Vaslui: Puia – Jovanovic(Farkas), Papp, Balaur, Milisavljevic – Neagu(Wesley), Zmeu(Sânmãrtean), Costin, Gheorghiu – Buhãescu, Bello

Antrenorul Vasluiului este suspendat trei meciuri, dupã eliminarea din meciul cu CFR

Hizo si Porumboiu, simpli spectatori

MULTUMITI Suspendat trei jocuri de cãtre Comisia de Disciplinã, Viorel Hizo nu a putut sta pe bancã la aceastã partidã, si a urmãrit evolutia elevilor sãi de la Tribuna a II-a. Lângã el a stat si finantatorul echipei, Adrian Porumboiu.

Suspendat pentru eliminarea din meciul cu CFR, Viorel Hizo a urmãrit partida cu Vointa Livezile, din Tribuna a II-a, fix deasupra bãncilor de rezerve. Energic din fire, “Dulãul” a surprins de aceastã datã, si multumit probabil de evolutia elevilor sãi nu s-a manifestat deloc. Lângã el, Adrian Porumboiu a fost tot timpul cu zâmbetul pe buze si a savurat din plin spectacolul de pe “Municipal”. La finalul meciului, secundul Dorin Zotincã, cel care i-a tinut locul pe bancã lui Hizo, a declarat cã este foarte multumit de evolutia jucãtorilor care au fost trimisi în teren: “A fost un antrenament util cu public, în care am putut folosi si jucãtorii care evolueazã mai putin în campionat, jucãtori care au demonstrat care oricând pot fi folositi atunci când este nevoie. Un joc care a plãcut publicului si în care s-au înscris multe goluri, capitol la care am stat rãu în anumite partide.”, a declarat Dorin Zotincã. Antrenorul oaspetilor a recunoscut superioritatea Vasluiului, echipã despre care crede cã va câstiga atât Cupa, cât si Campionatul: “Mã asteptam la acest rezultat deoarece diferenta dintre cele douã echipe este foarte mare. Sunt bucuros cã la Vaslui evolueazã unul dintre jucãtorii pe care i-am pregãtit în perioada junioratului, este vorba de Lucian Sânmãrtean. Noi suntem o echipã proaspãt promovatã, cu o medie de vârstã de 21 de ani. Nu conteazã rezultatul final deoarece am ajuns sã luptãm în fata celei mai bune echipe din acest campionat, si dacã Vasluiul este lãsatã sã joace, cu sigurantã poate câstiga cupa si campionatului.”, a spus Constantin Sava.