11.5 C
28-apr.-2024

CALIFICARE ÎN MOCIRLÃ

Liga a IV-a / Fotbal în glod

REUSITÃ… Avântul Zãpodeni s-a impus în derby-ul ultimei etape pe terenul celor de la Vointa Stefan cel Mare, pe un teren greoi, scor 3-1, fãcând astfel saltul cãtre play-off-ul Ligii a IV-a. Bãietii lui Gavril merg la play-off alãturi de FC Gârceni, FC Vaslui II, FCM Husi, Vitis Suletea si Flacãra Murgeni.

În ciuda faptului cã organizatorii au fãcut tot posibilul ca terenul sã se prezinte în cele mai bune conditii, acesta arãta ca o veritabilã mlastinã, fiind îmbibat cu apã. Noroiul le-a fãcut viata un iad jucãtorilor celor douã echipe, care au oferit o luptã în mocirlã pentru calificarea în play-off-ul campionatului judetean de fotbal. Cei 22 de jucãtori au oferit scene parcã desprinse din filmele cu gladiatori. Meciul a început destul de bine pentru oaspeti, în minutul 3 reusind sã deschidã scorul prin Istrate, în urma unei lovituri de pedeapsã corect acordate de centralul Amarandei. Gazdele au iesit la joc si au încercat sã restabileascã egalitatea, însã pe contraatac Zaharia înscrie golul doi, cu largul concurs al portarului Bangãu. 2-0, iar calificarea pare cã se jucase, însã vine minutul 44, iar Pricop executã bine o loviturã liberã si marcheazã golul care readuce speranta în rândurile Vointei. Dupã pauzã, îndemnati si de un comentator comic, care a adus zâmbetul pe buze celor aproximativ 150 de spectatori, fotbalistii Vointei au înteles cã trebuie sã munceascã mai mult pentru a egala. Chiar dacã si-au dorit acest lucru si au dominat teritorial, ocaziile mari le-au avut tot oaspetii, care au închis meciul în prelungiri, atunci când Panainte l-a învins pe Bangãu. Vointa a avut douã variante pentru a merge mai departe, însã terenul le-a pus o piedicã importantã, tinând cont si de faptul cã gazdele au în primul “11” jucãtori tehnici. Avântul a jucat exact si a obtinut ceea ce si-a dorit reusind sã meargã din nou la play-off.

Spectator de lux

La meciul de ieri a fost prezentã si senatoarea Doina Silistru, cea care a tinut ca la finalul jocului sã felicite echipa învingãtoare. “Nu am tinut cu nicio echipã, mai ales cã cele douã comune fac parte din colegiul meu. În sport întotdeauna existã un câstigãtor si un învins. L-am felicitat pe domnul Gavril pentru cã a reusit calificarea mai departe”, a declarat Doina Silistru.

Vointa Stefan cel Mare – Avântul Zãpodeni 1-3 (1-2)

Marcatori: Pricop (44) / Istrate (3), Zaharia (17), Panainte (90)

Stadion: “Comunal”, Spectatori: 150

Vointa: Bangãu – Bargan, Luca, Maftei, Haba – Hriscu, Pricop, Barbu, Ciobanu – Stoleriu, Bojoagã

Antrenor: Valericã Bargan

Avântul: Cãlin – Deicu, Bãjenaru, Ezeru, Niticã – Deicu A., Niticã A., Butnaru, Zaharia – Panainte, Istrate

Antrenor: Onorel Lefter

Arbitru: Ciprian Amarandei (Vaslui)