9.2 C
06-mai-2024

DEBUT CU DREPTUL (foto)

HC Vaslui – Olympus Chisinãu 41-40 (18-13, 11-22, 12-5)

PRIMUL TEST, PRIMUL SUCCES… Handbalistii vasluieni au disputat ieri primul meci din 2013. Dupã ce amicalele cu Universitatea II Suceava au fost anulate la cererea adversarilor, HC Vaslui a întâlnit pe Olympus Chisinãu, formatie de top din campionatul Republicii Moldova. Dupã cele 80 de minute de handbal, vasluienii au reusit sã se impunã la limitã, scor 41-40 împotriva unui adversar puternic, care a practicat un handbal dur, atletic.

Dupã douã sãptãmâni în care antrenamentele s-au axat mai mult pe pregãtirea fizicã, handbalistii vasluieni au sustinut ieri, primul meci amical al anului, împotriva echipei Olympus Chisinãu, din Republica Moldova. În prima reprizã a meciului, vasluienii nu au întâmpinat nicio problemã în fata moldovenilor, scorul la pauzã fiind de 18-13 pentru Soare si compania. În repriza secundã, cei doi antrenori, Liviu Gugles si Laurentiu Cozma au trimis în teren si ceilalti jucãtori, iar Olympus a întors rezultatul, 35-29, dupã primele 60 de minute. S-a mai jucat o reprizã de 20 de minute, în care cele douã formatii au folosit mai mult juniorii si rezervele, iar HC Vaslui a reusit sã remonteze diferentã si sã obtinã un succes la limitã, scor 41-40. Cei doi antrenori au avut ocazia de a vedea la lucru întregul lot, jucãtori care s-au descurcat bine, mai ales cã au înfruntat o echipã masivã si agresivã. Pânã la reluarea campionatului, HC Vaslui va mai sustine douã-trei partide de verificare.