30-apr.-2024

Din nou la nationalã

Juniori

DE VIITOR… Vasluianul Rares Lazãr, jucãtor legitimat la CS Mioveni, se anuntã a fi unul dintre viitorii componenti de bazã ai nationalei României. Mijlocasul, în vârstã de 18 ani, este de trei ani component al nationalelor de fotbal Under 15, Under 16, Under 17 si Under 18.

Rares Lazãr a prins din nou minute în tricoul nationalei a României – Under 18. Vasluianul a intrat în minutul 64, în partida amicalã dintre România U18 si Israel U18, încheiat cu victoria tricolorilor, scor 5-2. „Faptul cã joci în tricoul nationalei e o motivatie si o emotie în plus. E normal, doar e echipa nationalã, reprezenti tara si apoi te reprezinti pe tine, esti mândru cã te afli acolo. Îmi doresc sã fiu sãnãtos si sã am evolutii cât mai bune, atât la nationalã cât si la echipa de club, CS Mioveni, unde vreau sã ajung la echipa mare”, a declarat Rares Lazãr. Echipa pregãtitã de Adrian Boingiu a mai disputat un meci de pregãtire, ieri, dupã închiderea editiei, tot împotriva selectionatei similare a Israelului, la baza sportivã Sherfayim. În primul joc, tricolorii s-au impus cu 5-2 la capãtul unui joc spectaculos în care au marcat Mãtan (44, 77), Suntean (52), Moldoveanu (70), Hamed (86). Golurile echipei gazdã au venit în minutele 47 si 88. Jucãtorii folosiți de antrenorul Adrian Boingiu: Vlad (88 Costache) – Haruț, Bãlutã (76 Chindris), Dima, Trusescu (64 Botiseriu) – Boboc (88 L. Gheorghe), Vidrãsan (64 Lazãr) – Ene (64 I. Gheorghe), Mãtan (76 Radu), Micovschi (76 Hamed) – Suntean (64 Moldoveanu).