11.9 C
01-mai-2024

Dinamo București – CSM Vaslui 41-26 (19-9) | Înfrângere scontată pentru CSM Vaslui

NICIO ȘANSĂ… CSM Vaslui a făcut doar act de prezență în fața campioanei Dinamo București. Handbaliștii lui Mihăilă s-au prezentat fără soluții împotriva celei mai puternice formații din România și au suferit o înfrângere la scor: 26-41 (9-19).

Partida din etapa a 24-a a Ligii Zimbrilor a fost dominată clar de dinamoviști, care nici nu s-au întrebuințat prea tare pentru a câștiga. Gazdele au surprins Vasluiul pe picior greșit încă din prima repriză, pe care au încheiat cu un avans de 10 goluri, 19-9. Vasluiul s-a chinuit pe faza de atac și a marcat doar 9 goluri în 30 de minute. În partea secundă, s-au marcat nu mai puțin de 39 de goluri, vasluienii reușind să puncteze de 17 ori. S-a terminat 41-26, iar CSM-ul e cu gândul la ultimele două meciuri ale sezonului, cu HC Buzău, acasă, pe 28 aprilie, și cu CSM Sighișoara, în deplasare, la finalul lunii mai, decisive în lupta pentru a prinde un loc de baraj. În clasament, Vasluiul e pe loc retrogradabil, cu 15 puncte, la un singur punct de CSM Sighișoara (locul 12, 16 puncte), dar cu un meci mai puțin disputat.