17.8 C
27-apr.-2024

Două titluri de campioni naționali pentru atleții de la LPS/CSM Vaslui

CEI MAI BUNI… Două medalii de aur pentru atleții de la LPS/CSM Vaslui la etapa finală a Campionatelor Naționale de atletism în sală – Under 16. Laura Antoche (15 ani) a devenit campioană națională în proba de 1500 metri, iar ștafeta masculină s-a impus la 4×400 metri.

Atleta Laura Mirabela Antoche, revenită după o accidentare, s-a impus la 1500 de metri, cursă încheiată în 4 minute, 54 de secunde și 24 de sutimi. Sportiva antrenată de Doina Crețu a devenit campioană națională la U16, iar la 800 de metri s-a clasat pe locul 5. Medalie de aur și pentru ștafeta masculină de 4×400 de metri, pregătită de Dragoș Hăulică și Dan Anușca, formată din Vlad Moraru, Cristian Răchită, Raul Păuc și Ianis Lupu (pregătit de antrenoarele Pintilie și Bogos). Foarte aproape de o clasare pe podium au mai fost: Andreea Voduțe (locul 4 la 1500 metri și 3000 de metri), Ștefania Guzumaș (locul 5 la 1500), Beatrice Codreanu (locul 6 la 1500 m), Vlad Moraru (locul 4 la 800 m și locul 5 la 400 m), ștafeta masculină la 4×200 metri (locul 4) și ștafeta feminină la 4×400 m (locul 5).