22.2 C
06-mai-2024

EGALATI

HC Vaslui – Universitatea Galati 29-29 (11-17)

EGAL AMICAL… HC Vaslui continuã seria jocurilor de verificare, premergãtoare sezonului oficial. Ieri, vasluienii au terminat la egalitate 29-29, cu Universitatea Galati. Vasluienii au fost foarte aproape de a câstiga jocul, însã gãlãtenii au egalat pe final. Pânã la startul campionatului, elevii lui Liviu Gugles vor mai sustine încã douã jocuri amicale.

Dupã cele trei înfrângeri suferite la Cupa “Steaua”, în compania echipelor din Liga Nationalã, Vasiliu si compania continuã pregãtirile pentru noul sezon la Vaslui. Ieri, la Sala Polivalentã, Vasluiul a întâlnit, într-o partidã amicalã, colega de serie, Universitatea Galati. În partida de ieri, HC Vaslui a fost condusã la pauzã, cu 17 la 11, însã elevii lui Liviu Gugles au revenit si au avut o evolutie mai bunã în partea secundã reusind sã restabileascã egalitatea pe tabelã. Asa cum a precizat si antrenorul echipei, Liviu Gugles vasluienii au avut o primã reprizã modestã, însã si-au revenit în partea a doua, când au si preluat conducerea, iar în final jocul s-a încheiat la egalitate. Liviu Gugles mãrturiseste cã echipa are încã probleme la finalizare si cã va mai face douã jocuri de pregãtire, înainte de startul campionatului. “Am avut o primã reprizã mai slabã, dar ne-am revenit în partea a doua si puteam chiar câstiga. Avem probleme la finalizare, probleme pe care încercãm sã le rezolvãm. Pânã la începerea campionatului sperãm sã mai sustinem douã meciuri de pregãtire”, a spus Liviu Gugles. Campionatul Diviziei A la handbal masculin va începe, duminicã, 18 septembrie.