9.9 C
06-mai-2024

EI SUNT CAMPIONI

CEI MAI BUNI… Primul campionat de minifotbal din Vaslui a fost adjudecat de formatia Salvatorii, care a adunat nu mai putin de 60 de puncte, fiind urmatã la sase lungimi de Finante Publice.

Echipa Salvatorii a cucerit titlul de campioanã judeteanã la minifotbal si va reprezenta Vasluiul, la turneul semifinal al campionatului national, care se va desfãsura la Onesti, pe 17 iunie. “Pompierii” au câstigat campionatul cu 20 de victorii si douã înfrângeri, suferite în fata celor de la Zimbru respectiv Finante Publice. În ultima etapã a play-off-ului, Bucur si compania au învins cu 3-0 la masa verde pe Varan, formatie care nu s-a prezentat la ultimul joc din acest sezon. Pe locul doi în acest a terminat Finante Publice, echipã aflatã la sase puncte de prima clasatã. Gruparea la care evolueazã si fostul jucãtor al Vasluiului, Bogdan Buhus s-a calificat în Cupa României. Pe ultimul loc al podiumului s-a clasat Inter Traian, formatie care a avut doar un punct în fata celor de la Fortuna. Organizatorii competitiei au premiat cei mai buni jucãtori, atacantul “pompierilor”, Bucur fiind golgeterul echipei cu 46 de goluri, aproape jumãtate din golurile marcate de campioni în acest sezon.

Organizatorii au premiat laureatii din acest sezon:

Ioan Gheorghe (Recolta Laza) – cel mai tânãr jucãtor

Valica Berescu (Finante Publice) – cel mai vârstnic jucãtor

Nelu Spãtaru (Salvatorii) – cel mai bun portar

Tiberiu Bucur (Salvatorii) – golgeterul competitiei (46 goluri)

Maratonistii – Trofeul “Fair Play”

Inter Traian – Locul III

Finante Publice – Locul II – va reprezenta judetul Vaslui la Cupa României

SALVATORII – Locul I – va reprezenta judetul Vaslui la Campionatul National de Minifotbal