22.2 C
06-mai-2024

INTERZIS ÎN CHAMPIONS LEAGUE

Vasluienii au clacat la debutul in Champions League

SPERIATI… FC Vaslui pãstreazã doar sanse matematice de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor, dupã ce asearã a fost învinsã cu scorul de 2-0 de Twente, o echipã care era de bãtut. Desi pregãtirea fizicã ar trebui sã fie atu-ul “galben-verzilor”, Vasluiul a încercat sã joace fotbal doar 70 de minute, dupã care a abandonat definitiv lupta si s-a cantonat în apãrare. Nici pânã în acel minut elevii lui Hizo nu s-au prea omorât cu atacul, principala grijã a “Dulãului” fiind aceea de a nu primi gol. Socoteala nu i-a iesit, dar nici tactica nu a schimbat-o dupã ce s-a vãzut condus.

Vasluiul nu a învãtat nimic din înfrângerea din campionat, 3-0 cu Rapid, si a pierdut la Arnhem la fel cum a fãcut-o si în Regie. Viorel Hizo a mers sã se apere, si-a respectat adversarul prea mult si acest lucru avea sã îl coste. Revelatia campionatului Olandei, FC Twente nu a fost un adversar de speriat, ci mai curând a fost o echipã accesibilã, care putea fi depãsitã dacã Vasluiul ar fi etalat fotbalul pe care îl pot practica vedetele plãtite aproape regeste în Moldova. Gazdele au impresionat doar la capitolul fizic, iar dacã bara lui Adailton s-ar fi transformat în gol, atunci cu totul altul ar fi fost cursul jocului. La esecul Vasluiului a contribuit din plin si centralul Ivan Bebek, cel care a tinut sã demonstreze cã chiar este “bestia nera” pentru echipele românesti. Arbitrul ne-a tocat pur si simplu, a inventat un penalty în prima reprizã si a fluierat absolut orice contact, dând o sumedenie de lovituri libere pentru gazde. Mai mult decât atât, Bebek i-a “îngãlbenit” de tot pe vasluieni, nu mai putin de cinci fotbalisti fiind sanctionati de centralul croat. Lãsând la o parte maniera brigãzii de arbitri, Vasluiul a pãrut o echipã timoratã, o echipã care cu mici zvâcniri s-a dus la Arnhem, la fel ca si în Giulesti, ca mielul la tãiere. O tacticã fricoasã a lui Hizo, care, desi are la dispozitie un lot super ofensiv, preferã sã joace în continuare temãtor si mult prea precaut în fata unor adversari de valoare. Porumboiu a fost foc si parã gãsind chiar si vinovatii pentru insuccesul de la Arnhem. În loc sã îl arate cu degetul pe Hizo, vinovat cã nu a reusit sã lucreze la psihicul fotbalistilor sãi, care din minutul 70 au uitat sã joace fotbal, patronul “galben-verzilor” i-a “desfiintat” pe Raul Costin si Pavlovic: “Sunt vreo doi-trei jucãtori care m-au dezamãgit. Au jucat penibil. Este un jucãtor pe lângã care si eu pasez mai bine. Culmea e cã tot timpul face reclamatii la FIFA cã întârziem cu plata salariilor. Este un luptãtor de K1, nicidecum jucãtor de fotbal. Nici Wesley nu joacã ce juca. Este doar o umbrã a jucãtorului din sezonul trecut. “ , a tunat Adrian Porumboiu.