22.2 C
06-mai-2024

Juniorii vasluieni au învins la Botosani

VICTORIE MARE… Vasluiul a iesit bine din jocul cu AFC Botosani, însã i-a pierdut pe Sârbu si Pãlãdutã, jucãtori care sunt suspendati pentru derby-ul de duminicã cu CSMS Iasi. Dupã patru runde, juniorii FC Vaslui sunt pe doi si au sanse mari sã obtinã biletele cãtre turneul semifinal.

Juniorii A de la FC Vaslui au câstigat ieri împotriva Botosaniului (1-0) si au fãcut un pas mare cãtre calificarea la turneul semifinal al campionatului national de juniori. Cu douã victorii în trei jocuri, elevii lui Gabi Iordache au plecat la Botosani cu gândul de a învinge pentru a lua o optiune serioasã în privinta calificãrii. Jitaru si compania au fãcut un meci mare si au învins cu 1-0, datoritã golului marcat de Armeanu, în minutul 28. Chiar dacã ultimele 18 minute le-au jucat în nouã jucãtori, Sârbu si Pãlãdutã fiind eliminati, acestia primind câte douã galbene, vasluienii s-au apãrat eroic reusind sã obtinã o victorie extrem de importantã. Cu o etapã înainte de finalul turului, FC Vaslui are 12 puncte si se aflã pe locul doi în clasament, la un singur punct de CSMS Iasi, formatie pe care o vor întâlni în etapa viitoare. Meciul se va disputa duminicã, 1 aprilie, pe terenul din incinta bazei sportive a Liceului cu Program Sportiv Vaslui. De altfel, juniorii vasluieni vor juca urmãtoarele trei etape pe teren propriu, deoarece primele douã etape ale turului le-au jucat în deplasare, la Piatra-Neamt si Focsani.