13.7 C
07-mai-2024

LIGA 3 | Au scăpat victoria printre degete

REMIZĂ… Meci nebun la Vaslui. Rapid Brodoc a remizat cu CSM Bacău (2-2), golul egalării fiind înscris de băcăuani în ultimul minut de joc.

GHINION… Rapid Brodoc a scăpat printre degete victoria în meciul cu CSM Bacău, încheiat cu scorul de 2-2 (2-0), sâmbătă, în etapa a 8-a a Ligii 3. “Alb-vișinii” au condus cu 2-0, dar băcăuanii au obținut egalul pe final, printr-un gol înscris în minutele de prelungiri.

La primul meci cu Adi Racoviță pe banca tehnică, rapidiștii au condus-o cu 2-0 pe CSM Bacău, dar au fost nevoiți să se mulțumească numai cu un punct. Partida de la Vaslui a început echilibrat, ambele formații arătând poftă de joc. Ocaziile nu au lipsit, dar tabela a fost dezghețată în minutul 30, când Cătălin Solomon a înscris din penalty, după o mare greșeală a portarului băcăuan. Opt minute mai târziu, Solomon face “dubla”, după o nouă gafă a portarului advers. Prima repriză s-a încheiat cu băcăuanii în atac, iar atacanții CSM-ului au ratat două ocazii mari. Din păcate, în repriza secundă, rapidiștii au căzut fizic și nu au mai contat deloc în atac. Cu o apărare grupată și cu portarul Ciprian Bargan în mare formă, Brodocul a rezistat eroic până în minutul 79, când Zaharia a redus din diferență, 2-1. Portarul Ciprian Bargan a apărat un penalty în minutul 90, dar iureșul băcăuanilor a continuat și au egalat în minutul 93, prin Luca Popa. După 8 etape, Rapidul se află pe locul 8, cu 7 puncte, iar în runda următoare va juca, în deplasare, cu Ceahlăul Piatra-Neamț, în ultima etapă a turului.