13.4 C
22-mai-2024

LIGA 3 | Un punct de speranță

JOC BUN… Brodocul a scos un punct de pe terenul Științei Miroslava. “Alb-vișinii” adună 18 puncte, dar rămân pe penultimul loc în play-out-ul Seriei 1.

REMIZĂ… Rapid Brodoc a plecat neînvinsă de pe terenul Științei Miroslava, lider în play-out-ul Ligii 3. A fost un 1-1 spectaculos, cu multe ocazii de poartă. Brodocul a deschis scorul prin atacantul Eduard Ponea, în minutul 11, cu o “scăriță” de toată frumusețea, iar Miroslava a egalat după pauză, din penalty, la o fază în care “alb-vișinii” s-au întrecut în erori.

În penultima etapă a play-out-ului Ligii 3, Seria 1, Rapid Brodoc a remizat, în deplasare, scor 1-1, la Uricani, pe terenul celei mai bune echipe din play-out, Știința Miroslava. Trupa antrenată de Romică Dorin a început mai bine și a deschis scorul repede, prin Eduard Ponea (min. 11). Gazdele au forțat egalarea, dar Brodocul s-a apărat bine și a intrat la vestiare în avantaj. Repriza secundă a fost una spectaculoasă, în care ambele formații s-au întrecut în ratări. Miroslava a egalat din penalty, prin Vlad Danale (min. 61), după un lanț de gafe în apărarea vasluienilor. Reacția Brodocului a venit imediat, dar imprecizia atacanților sau intervențiile portarului au ținut tabela intactă. Și gazdele au ratat câteva ocazii uriașe, însă portarul Dragomir a prins din nou o zi mare. La ultima fază a meciului, Brodocul putea da lovitura, însă argentinianul Ilan Rappoport a ratat incredibil din poziție de unu la unu cu portarul advers, trimițând peste poartă. S-a terminat 1-1, iar Brodocul obține un punct meritat la Miroslava. În clasament, Rapidul rămâne pe 4, cu 18 puncte, la 5 puncte de Darabani, formație care are însă un meci în plus.