19.7 C
30-apr.-2024

Prea mici pentru un “rãzboi” asa de mare (foto)

Vitis Suletea – Aerostar Bacãu 1-5 (1-5)

SLABI… Vitis Suletea a fost eliminatã din Cupa României, încã din primul tur. Suletenii nu au fãcut fatã presiunii din meciul cu Aerostar, echipa lui Ghenghea fiind depãsitã categoric de tinerii jucãtori bãcãuani, care au controlat jocul de la un capãt la celãlalt. Golul Suletei a fost reusit de Marian Rotaru.

Suletea a început timid, iar presiunea unei posibile calificãri a apãsat enorm pe umerii bãietilor lui Gigel Ghenghea. Încurajati de peste 150 de spectatori, Cozma si compania au început ofensiv, cu doi atacanti. Dar cum socoteala de acasã nu se potriveste cu cea din târg, bãcãuanii sunt cei care reusesc deschiderea scorului, în chiar minutul cinci al întâlnirii, dupã o gresealã în defensivã. Suletenii sunt buimãciti, iar atacurile initiate de acestia nu au nicio finalitate. De partea cealaltã, jucãtorii Aerostarului îsi vãd de joc si înscriu, din nou, dupã o gresealã în defensivã. Reactia Vitisului a venit repede, iar Marian Rotaru (minutul 15) a readus sperantele în tabãra gazdelor. Însã, bãcãuanii nu le-au dat nicio sansã. Pânã la pauzã, Aerostar a mai înscris trei goluri si a lovit de alte trei ori bara! În partea secundã, Vitis a jucat mult mai bine, Bacãul nereusind sã mai înscrie niciun gol. În cele din urmã, Aerostar s-a impus cu 5-1, dupã o partidã în care si-a demonstrat superioritatea. Vitis a visat frumos, însã suletenii sunt prea mici pentru un rãzboi atât de mare. “Am întâlnit un adversar mult mai puternic decât noi. Este o diferentã mare între Liga a IV-a si Liga a III-a. S-a vãzut cã bãcãuanii fac antrenamente în fiecare zi, în timp ce noi ne adunãm în ziua meciului”, a declarat Gigel Ghenghea, presedinte-antrenor Vitis Suletea.