20.1 C
05-mai-2024

Vaslui – Dinamo, finala turneului municipal la handbal (foto)

HC Vaslui spulbera tot în drumul spre marea finala a Cupei Municipiului Vaslui la handbal. Dupa ce joi au furnizat surpriza etapei, învingând vicecampioana Stiinta Municipal Bacau cu scorul de 30-28, baietii antrenati de Leonard Bibirig au continuat în aceeasi nota si vineri, când au trecut de mult mai bine cotatele CS U Suceava, scor 34-31 si Minaur Baia Mare, scor 31-22.

Pe foaie, dintre cele doua partide disputate ieri de HC Vaslui, cea cu sucevenii parea a fi mai abordabila. Poate si din aceasta cauza, tehnicianul Vasluiului a preferat sa-si odihneasca o parte din jucatorii folositi joi, contra Stiintei, printre care Madalin Tutu si Ioan Stan. Cu angrenajul la fel de bine capacitat ca si în confruntarea cu vicecampioana, trupa antrenata de Leo Bibirig si-a calcat in picioare adversara, Suceava tinând pasul doar în primele 30 de minute ale jocului, scor 17-17. Dupa pauza, Iacob & comp au marcat aproape din fiecare actiune, defensiva a stat mult mai bine pe picioare iar scorul final, 34-31, deschidea Vasluiului drumul spre marea finala. Pentru a fi siguri ca o vor juca, baietii lui Leonard Bibirig trebuiau sa mai treaca de Minaur Baia Mare, în ultimul meci al zilei de ieri. Cu statistica ultimelor întâlniri de partea ei, HC Vaslui a început mai încrezatoare partida, iar dupa doar 10 minute tabela de marcaj indica o diferenta de 4 goluri în favoarea echipei locale. Cu ajutorul portarului Bogdan Pralea, care în prima repriza a avut nu mai putin de 13 parade salvatoare, Vasluiul a intrat la vestiare cu un avantaj de 5 goluri, scor 13-8. A urmat o a doua parte la fel de bine jucata, cu ofensiva si mai flamânda de goluri, ceea ce a dus la cresterea diferentei de goluri, la finalul celor 60 de minute tabela indicând scorul de 31-22 pentru HC Vaslui. Gratie acestor rezultate, vasluienii s-au calificat în marea finala unde vor întâlni o alta echipa invincibila la acest turneu, Dinamo Bucuresti. Confruntarea va avea loc azi la ora 14:30, iar pentru a fi siguri ca vor pune mâna pe trofeu, jucatorii vasluieni fac apel la suporteri sa vina în numar cat mai mare la Sala Sporturilor pentru a-i incuraja,