10.4 C
15-mai-2024

Vasluianca Miruna Hatmanu, la prima medalie din carierã

Atletism

REUSITÃ… Atleta Miruna Hatmanu (15 ani), de la LPS Vaslui, a câstigat prima medalie din cariera sa la Campionatul National de atletism – Under 16. Sportiva antrenatã de Doina Cretu a cucerit medalia de argint în proba de 400 de metri, devenind si vicecampioanã nationalã.

Miruna Alexandra Hatmanu a încheiat cursa de 400 de metri pe locul doi, cu timpul 62.05 secunde, în spatele Stefaniei Balint (LPS Brasov/Chimia Râmnicu Vâlcea), 59,38. Antrenoarea Doina Cretu s-a arãtat extrem de fericitã pentru performanta sportivei sale si a tinut sã multumeascã directorului adjunct de la LPS Vaslui, Ionut Chiochiu, pentru sprijinul oferit. „Sunt un om multumit, fiindcã Miruna, frumoasa mea sportivã a cucerit prima ei medalie. A devenit vicecampioanã nationalã la 400 de metri, cu personal best! Pe lângã toatã munca si zilele grele pe care le-am avut în ultima sãptãmânã, as vrea sã multumesc din toatã inima tânãrului director si coleg, Ionut Chiochiu, care a fãcut un gest extraordinar pentru a putea ajunge la Craiova si pentru a concura! Ne-a dat masina lui personalã! Câte persoane ar fi fãcut asa ceva? Multumim domnule Ionut Chiochiu!”, a spus Doina Cretu. La competitia de la Craiova a mai participat si stafeta 4×400 metri de la LPS Vaslui, formatã din Teodor Virgolici, Alexandru Sorea, Ionut Blãnaru si Vlad Cãlinescu, care a fost foarte aproape de o medalie, clasându-se la final pe locul 4. În proba de 100 de metri, Vlad Cãlinescu, antrenat de Dragos Hãulicã, a ajuns în finalã, încheind cursa pe locul 8.