9.1 C

VITIS SULETEA ÎSI EXPRIMÃ NEMULTUMIREA

Liga a IV-a

DEZAMÃGITI… Vitis Suletea, prin vocea presedintelui echipei, Gigel Ghenghea a remis un comunicat de presã în care îsi exprimã nemultumirea fatã de atitudinea conducerii Asociatiei Judetene de Fotbal Vaslui, dar si fatã de maniera de arbitraj a arbitrilor Valentin Bolea si Rãzvan Beldiman, în ultimele partide din campionatul judetean de fotbal.

Vã prezentãm textul scrisorii deschise trimise de presedintele lui Vitis Suletea, Gigel Ghenghea. “Înaintea startului play-off-ului Ligii a IV-a, clubul Vitis Suletea avea alte asteptãri de la conducerea AJF Vaslui în legãturã cu organizarea si desfãsurarea competitiei, având în vedere cã niciuna dintre echipe nu are ca obiectiv promovarea în Liga a III-a. Vitis Suletea începe sã-si piardã respectul fatã de AJF Vaslui, asa cum respectul conducerii AJF, în prezent, fatã de echipele fãrã potentã financiarã (precum Suletea sau Stãnilesti) este aproape zero si aici ne referim la: 1) În pauza de o sãptãmâna între prima etapã si a etapa a II-a din play-off, în mod logic etapa a doua ar fi trebuit sã aibã loc joi, 23 mai 2013 (motivul real fiind acela cã o echipã cu potentã financiarã nu poate alinia cel mai bun 11 pe data de 23 mai 2013, nu cel prezentat de conducerea AJF delegatilor prezenti). 2) Delegarea arbitrului Rãzvan Beldiman la un meci al echipei din Fãlciu în conditiile în care în ultima lunã acesta a mai arbitrat de douã ori echipa din Fãlciu (culmea o datã chiar cu Stãnilesti în urmã cu douã sãptãmâni) si în ambele cazuri a fost acuzat cã a favorizat echipa din Fãlciu – acuzatii cunoscute de AJF Vaslui. 3) Observatorii delegati la meci fac doar act de prezentã – oficial îi anuntãm pe cei de la AJF Vaslui cã echipa Vitis Suletea nu va mai achita baremul pentru acesti observatori care nu-si justificã nici prezenta nici banii primiti! (asteptãm sã ne combatã cei din conducerea AJF Vaslui si sã prezinte cazuri în care arbitri din judet au fost retinuti de la delegãri în urma unor raporturi nefavorabile întocmite de cãtre acesti pseudo-observatori). 4) La ultimile douã meciuri în care Vitis Suletea a acuzat maniera de arbitraj a domnilor Beldiman si Bolea, observator a fost domnul Sergiu Ivan care face parte din conducerea AJF Vaslui. Dacã ei arbitreazã dupã bunul plac de fatã cu conducerea AJF Vaslui (lucru care nu se întâmpla acum câtiva ani!!!) înseamnã cã nu mai au niciun stãpân, iar acest lucru nu e de bun augur pentru fotbalul judetean vasluian! 5) Noi ne chinuim sã mentinem o echipã de fotbal chiar si la nivel de judet si vine un domn Bolea sau un domn Beldiman care isi bate joc de munca noastrã, iar cei din conducerea AJF Vaslui stau si bat din palme în loc sã ne apere interesele. Am muncit la fel de mult si am plãtit aceleasi taxe domnilor de la AJF Vaslui, iar dumneavoastrã vãd cã faceti discriminãri. AJF Vaslui treuie sã stie cã nu suntem marionetele nimãnui”. De asemenea, oficialii echipei din Suletea s-au arãtat dezamãgiti de brigada de arbitri condusã de Valentin Bolea la jocul din prima etapã a play-off-ului cu FC Gârceni. “Prin prisma clasamentului din sezonul regulat, înclinãm sã credem cã echipa din Gârceni este mai valoroasã decât Vitis Suletea si le dorim succes în continuare. Însã, suntem de pãrere cã domnul Bolea a defavorizat Vitis Suletea, iar argumentele noastre sunt urmãtoarele: 1) În prima repriza la scorul de 1-0 pentru gazde arbitrul nu a acordat un penalti, atacantul lui Vitis este tras de tricou în careu pânã cade la pãmânt dar arbitrul lasã jocul sã continue. Un arbitru care acordã 5% gazdelor dãdea de 10 ori la rând penalty acolo pentru cã nimeni nu avea ce sã comenteze. 2) Arbitrul l-a ‘iertat’ în trei rânduri pe atacantul echipei din Gârceni, Bucur Tiberiu (coleg de muncã si prieten cu dl. Bolea) de cartonas galben pentru hent comis în mod intentionat – de fiecare datã arbitrul a acordat loviturã pentru hent, dar a omis sã scoatã si cartonasul galben (tinem sã le precizãm aici arbitrilor din judet cã în urmã cu o sãptãmânã într-un meci fãrã mizã dintre Vitis Suletea si Flacãra Murgeni arbitrul Chiriac din Bârlad nu a tinut cont de faptul cã era prieten cu un jucãtor al echipei Vitis si i-a acordat al doilea cartonas galben în meci chiar la începutul reprizei a doua – putea închide ochii, nu?). 3) La faulturi comise în acelasi mod si cu intensitate pentru oaspeti acorda fault si cartonas galben, în schimb pentru gazde acorda doar fault (în prima reprizã este faultat Soldan de la oaspeti – se dicteazã fault si galben pentru fundas, în repriza a doua este fault identic la Pãlãdutã, în aceeasi zonã a terenului si se dicteazã doar fault). 4) Majoritatea duelurilor aeriene au fost sanctionate cu fault si loviturã liberã pentru oaspeti (la un astfel de duel a fost acordatã si lovitura liberã din care a iesit primul gol al echipei din Garceni).