20 C
04-mai-2024

3 medalii pentru LPS Vaslui

Atletism

PERFORMANTÃ… Atletii Liceului cu Program Sportiv Vaslui s-au întors cu trei medalii de la Campionatului National de atletism – juniori 3. Cristina Balaur a luat douã medalii de aur, la 1.500 si 3.000 de metri, iar Maria Blãnaru a cucerit argintul la 3.000 m.

Dupã rezultatele excelente obtinute la juniori 1 si juniori 2, Cristina Balaur a confirmat, asa cum era de asteptat, si la Campionatul National de atletism rezervat juniorilor 3. Sportiva pregãtitã de Elena Bogos si Viorica Pintilie a cucerit douã medalii de aur, în probele de 1.500 m si 3.000 m. La 1.500 de metri a încheiat cursa în 4:38.18 iar la 3.000 metri a terminat cu timpul 10:09.30. În urma acestor rezultate, Cristina Balaur a devenit campioanã nationalã la atletism – junioare 3, în probele de 1.500 si 3.000 de metri. Rezultat remarcabil obtinut si de Maria Blãnaru, sportivã care a cucerit argintul în proba de 3.000 metri. În proba de 1.500 de metri obstacole, Blãnaru s-a clasat pe locul cinci. În proba de 3.000 m, Elena Ciulei (LPS Vaslui) s-a clasat pe locul cinci. La 200 metri, Ioana Garofa s-a clasat pe locul cinci, iar la 400 metri a terminat pe locul sase. Elena Ciulei a concurat la 1.500 metri si a terminat cursa pe locul opt.