16 C
08-mai-2024

Andrei Ciobanu a marcat pentru România U21

BUN… Bârlãdeanul Andrei Ciobanu (Viitorul Constanta), decisiv pentru echipa nationalã de tineret a României. Introdus în teren în repriza secundã Andrei Ciobanu a semnat golul egalãrii în partida dintre România U21 si Belgia U21, încheiatã cu scorul de 3-3.

Selectionatele de fotbal Under-21 ale României si Belgiei au terminat la egalitate, 3-3 (1-1), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rãdulescu” din Cluj-Napoca, într-un meci amical în care tricolorii au punctat de douã ori în ultimele minute. Belgia a deschis scorul prin fundasul dreapta Dion Cools (35), care a sutat în diagonalã din coltul careului, dupã o minge pierdutã de Drãgus. Acelasi Denis Drãgus a egalat în prelungirile primei reprize (45Â2), dintr-un penalty acordat destul de usor de arbitrul Iulian Cãlin, dupã un duel între Mbenza si Dragomir. Oaspetii s-au desprins în repriza secundã, prin golurile înscrise de Aaron Leya Iseka (56), din pasa lui Saelemaekers, si de Isaac Mbenza (58), la centrarea lui Stephane Omeonga. Echipa antrenatã de Mirel Rãdoi, care rãmâne astfel neînvins la cârma reprezentativei U-21 (patru victorii si un egal), a dominat finalul partidei si a punctat de douã ori, obtinând un egal nesperat. Darius Olaru (90) a înscris cel mai frumos gol al meciului, cu un sut în vinclu de la 18 metri, dupã o combinatie cu Coman, iar Andrei Ciobanu a semnat golul egalãrii, cu un sut din careu (90Â2). Tricolorii au ratat mai multe ocazii, printre care si trei cu portarul, prin Coman (59, 86), Olaru (81).