17.9 C
20-mai-2024

Atletico e din nou lider

Atletico Vaslui – Sport Club Bacãu       4-2 (2-0)

REUSITÃ… Atletico Vaslui a revenit pe primul loc în Seria 1 a Ligii 3, dupã victoria categoricã, scor 4-2, împotriva echipei Sport Club Bacãu. Omul meciului a fost atacantul Valentin Buhãceanu, cel care a înscris toate cele patru goluri ale Vasluiului.

Probabil cã gazonul de pe “Municipal” e drept, dar ieri n-a pãrut asa, ci aplecat în fiecare reprizã cãtre poarta la care ataca Atletico. Echipa lui Sorin Sava a suferit la început, apoi a profitat de tremurul cu care mai stau în picioare bãcãuanii, fantomele rosii ale echipei din sezonul trecut, care se bãtea de la egal la egal cu granzii ligii secunde. Primul raid ofensiv al “verzilor” s-a petrecut dupã 15 minute. Douã minute mai târziu, atacantul Buhãceanu reuseste deschiderea scorului, dupã o cursã perfectã de 50 de metri. Când trecuserã 27 de minute din prima reprizã, Atletico avea 2-0, acelasi Buhãceanu reusind sã-l învingã din nou pe portarul oaspetilor. Bacãul n-a contat mai deloc în prima reprizã, ajungând o singurã datã la poarta lui Cernat. Repriza secundã a început perfect pentru vasluieni, Buhãceanu (min. 47) face hattrick-ul si vasluienii se vedeau deja cu sacii în cãrutã. Bãcãuanii nu prea au îndrãznit, si totusi au primit cadouri peste cadouri. Târtârãu, Bârsan si Cristescu au gresit în lant, iar Lupu a profitat, 3-1. Sport Club Bacãu a mai înscris o datã, prin acelasi Lupu (68), din loviturã de pedeapsã, dupã un fault comis de Bârsan. Din fericire, pe teren a existat Valentin Buhãceanu, cel care a tras echipa dupã el. A mai înscris o datã si meciul s-a terminat cu victoria Vasluiului, scor 4-2. Sorin Sava a început cum nu se poate mai bine la Atletico, cu victorie la debutul oficial. Dupã sapte etape, echipa sa a urcat pe primul loc, cel putin pânã astãzi, când vor intra în luptã si contracandidatele Sporting Liesti si Csikszereda Miercurea Ciuc.