12.4 C
04-mai-2024

Au jucat cu sufletul!

Husana Husi – Stiinta Miroslava    3-0 (1-0)

PRIMA VICTORIE… Husana Husi a fãcut cel mai bun meci din acest an si a câstigat lejer, 3-0, cu Stiinta Miroslava. Alexandru Sahru (30), Sergiu Gârdea (56) si Luke Tan Xian (61) au adus prima victorie în Liga 3 pentru echipa antrenatã de Cãtãlin Nicolau si Bogdan Miron.

Încã din startul meciului, husenii au pus presiune pe adversar si puteau deschide scorul dupã câteva minute, însã n-au reusit sã-l învingã pe portarul iesean. În tribune, peste 1.000 de spectatori asteptau primul gol al Husanei pe teren propriu, iar acesta a venit în minutul 30, dupã o actiune personalã a lui Alexandru Sahru, care a driblat doi adversari si a trimis pe lângã portar. Prima reprizã s-a jucat mai mult la poarta Stiintei, în timp ce echipa lui Cristi Popovici a încercat sã surprindã pe contraatac. În partea a doua a jocului, Husana a jucat la fel de bine, iar iesenii, neputinciosi si demoralizati, au pedalat în gol, defensiva lui Nicolau fiind la înãltime pe toatã durata meciului. Sergiu Gîrdea si Luke Tan Xian au ridicat tribunele în picioare, iar husenii obtin primul succes din acest sezon. În runda urmãtoare, Husana Husi va juca pe terenul celor de la CSM Focsani 2007.