17.9 C
20-mai-2024

Baciu si Cristea, titulari în esecul României U19 cu Israel U19

Juniori

TRICOLORI… Echipa nationalã de fotbal a României U19 a pierdut cel de-al doilea amical disputat împotriva Israelului, scor 1-2. Francisc Cristea si Ionut Baciu au fost titulari, în timp ce Auras June a fost introdus în teren în minutul 61.

România U19 si Israel U19 si-au împãrtit victoriile. În primul meci s-au impus “tricolorii” mici cu 3-1, printre marcatori numãrându-se si vasluianul Ionut Baciu, iar cel de-al doilea joc a fost câstigat de Israel, scor 2-1. În cea de-a doua partidã, selectionerul Laurentiu Rosu, fost la FC Vaslui în perioada Lopez Caro, i-a trimis în primul “11” pe Ionut Baciu (mijlocas, Sporting Vasui) si Francisc Cristea (mijlocas, Politehnica Iasi). Ultimul a vãzut cartonasul rosu, în minutul 32, pentru o intrare agresivã la adversar. Mitruscsak a înscris primul gol al partidei, dar Israelul a întors meciul pânã la pauzã. Un alt jucãtor al echipei Sporting Vaslui, Auras June, a fost trimis în teren în minutul 61, dar rezultatul a rãmas neschimbat. Tricolorii nãscuti în 2001 vor debuta în calificãri în luna octombrie. Partidele se vor desfãsura în Serbia, în perioada 8-14 octombrie, iar România se va duela cu Serbia, Spania si Lituania. La Turul de Elitã, programat în luna martie a anului 2020, se vor califica primele douã clasate în cele 13 grupe si cel mai bun loc trei, cãrora li se alãturã Portugalia. La Campionatul European Under 19, care se va disputa în luna iulie a anului 2020, se vor califica cele sapte cîstigãtoare ale grupelor împreunã cu tara gazdã, Irlanda de Nord.