22 C
26-mai-2024

Derby adjudecat de FC Gârceni

Liga 4

PLAY-OFF… FC 2007 Gârceni a debutat cu dreptul în play-off-ul Ligii a 4-a, echipa fostului primar Mircia Scutelnicu reusind sã se impunã cu 4-2 (2-1) în fata campioanei Pajura Husi. Golurile Gârceniului au fost reusite de Bãlãlãu, Apostu, Bucur si Petrut. În cealaltã partidã din prima etapã a play-off-ului, Vitis Suletea a învins FC 2002 Vaslui cu 3-1.

Cu doar 13 jucãtori trecuti pe foaia de joc, Gârceniul a început meciul în fortã si a spart gheata prin Bãlãlãu, care l-a învins fãrã probleme pe portarul advers. Husenii au rãmas fãrã reactie, iar Apostu a fãcut 2-0. Pânã la pauzã, Pajura a reusit sã reducã din diferentã, iar fotbalistii huseni continuau sã spere cã pot obtine un rezultat pozitiv pe terenul principalei contracandidate la lupta pentru trofeu. În repriza secundã, fotbalistii din Gârceni au continuat sã joace foarte bine, iar Bucur si Petrut, dupã o executie superbã de la peste 35 de metri, au adus o victorie meritatã pentru „rosii”. S-a terminat 4-2 pentru FC 2007 Gârceni, dupã douã reprize identice, în care oaspetii nu s-au ridicat la nivelul asteptãrilor. La Suletea, echipa localã Vitis a câstigat cu 3-1 duelul cu FC 2002 Vaslui. Suletenii au stiut sã profite de greselile adversarilor si au obtinut primele trei puncte în play-off. În runda urmãtoare, FC Gârceni întâlneste Vitis Suletea, iar Pajura Husi joacã, acasã, cu FC 2002 Vaslui.