13 C
21-mai-2024

Favoritele s-au impus în Liga 4

“Judeteanã”

START PERFECT… Victorii ale favoritelor în prima etapã a Ligii 4. Husana Husi a realizat scorul rundei, 6-0 cu Sporting Bârlad, Flacãra Muntenii de Sus a câstigat, la limitã, 1-0 la Suletea, iar FC Vaslui s-a impus cu 2-1, acasã, cu Juventus Fãlciu.

Prima etapã a sezonul 2018-2019 din Liga a 4-a Vaslui a debutat cu rezultate normale, victorii ale favoritelor. Cea mai mare diferentã de scor s-a înregistrat la Husi, acolo unde AS Husana s-a impus cu 6-0 în fata celor de la Sporting Bârlad. FC Vaslui a câstigat, la limitã, scor 2-1, pe teren propriu, cu Juventus Fãlciu, Racova Puscasi a învins la Vulturesti (3-2), iar Ateltic Club Bârlad a învins pe terenul nou-promovatei ACS Moara Domneascã, scor 4-2. Unul dintre cele mai echilibrate meciuri ale rundei s-a disputat la Gârceni, partida dintre FC 2007 Gârceni si Rapid Brodoc (2-1) fiind decisã în prelungirile partidei. “Alb-visinii” au deschis scorul prin Ionut Zaharia, dar Perju a restabilit egalitatea cu câteva minute înainte de pauzã, din penalty. Gârceniul s-a impus la ultima fazã a meciului, autorul golului Claudiu Furcoi, dupã o gresealã a portarului advers. Victorie la limitã si pentru campionii în exercitiu, Flacãra Muntenii de Sus impunându-se cu 1-0, în deplasare, cu Vitis Suletea. Singurul gol al partidei a fost reusit de Ionut Munteanu, în repriza secundã.