10.7 C
20-mai-2024

FC Vulturesti a câstigat derby-ul rundei

Liga 5

MAI BUNI… Fotbal Club Vulturesti a câstigat la limitã derby-ul, din deplasare, cu Rapid Brodoc, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a XI-a a Seriei Vest din Liga a 5-a. Unicul gol al partidei a fost reusit în repriza secundã de Ionut Apostu, fostul jucãtor al campioanei judetene, FC 2007 Gârceni.

Cel mai asteptat meci al etapei a XI-a din Seria Vest a Ligii 5 s-a jucat la Brodoc, acolo unde Rapidul a primit vizita liderului, FC Vulturesti. La finalul unui joc frumos, cu multe faze de poartã, oaspetii s-au impus cu 1-0, datoritã golului marcat de Ionut Apostu. În urma acestui succes, FC Vulturesti a acumulat 29 de puncte si conduce în clasament, având un avans de 8 puncte fatã de ocupanta locului secund, Inter Sport Vaslui. De partea cealaltã, Rapid Brodoc rãmâne cu 21 de puncte, dar coboarã pe locul trei, la egalitate de puncte cu Inter Sport. Vasluienii n-au reusit sã profite de înfrângerea Rapidului din Brodoc si au remizat, scor 2-2, pe teren propriu, cu Unirea Negresti. Surprizã mare la Zãpodeni, acolo unde „lanterna rosie”, Avântul, a învins, scor 2-1, pe Viitorul Rebricea, dupã ce oaspetii au condus cu 1-0 la pauzã. Tot în runda a XI-a, Vulturul Bãlteni a câstigat duelul cu Gloria Todiresti, scor 5-3, în timp ce partida dintre Vointa Stefan cel Mare si Unirea Alexandru Vlahutã a fost amânatã.