15.6 C
20-mai-2024

Finalul sezonului în Super Liga de rugby, jucat la Bârlad! | FOTO

IMPRESIONANT… În fata a peste 2100 de spectatori, s-au jucat pe stadionul Municipal (Fost Rulmentul) din Bârlad ambele finale ale Superliga CEC Bank la rugby. Au jucat în finale 15 jucãtori din Bârlad, care sunt legitimatI la Baia Mare, CSM Bucuresti, si Timisoara Seracens.

S-a jucat mai întâi finala micã CSM Bucuresti cu Timisoara Seracens, învingãtoare fiind echipa bucuesteanã, care s-a calificat pe locul 3. Meciul a fost unul de infrarct, fiind câstigat în ultima secundã de sportivii de la CSM Bucuresti, ajutati de bârlãdeanul Ovidiu Tonita, care a fost introdus pe teren în ultimele 5 minute de joc. Scorul a fost 20-19, pentru sportivii bucuresteni. În finala mare au jucat CSM Științã Baia Mare, care este noua campioanã a rugbyului românesc, maramuresenii învingând în finalã pe CSA Steaua cu 24 – 22 (7-3). Impresionant a fost cã în ambele finale au jucat, la trei din cele patru echipe 15 jucãtori din Bârlad, care sunt legitimati la Baia Mare, CSM Bucuresti, si Timisoara Seracens. Cei mai multi joacã la CSM Bucuresti (opt), iar impresionant a fost cã la fluierul finalei mici, când aceastã echipã a urcat pe locul 3 al podiumului national, pãrintii, prezenti la meci au nãvãlit pe teren, îmbrãstisându-si copii si bucurându-se alãturi de ei! Inclusiv pãrintii lui Ovidiu Tonitã, care la cei 39 de ani ai sãi a rãmas tot „bãiatul lui mama”!.

4 bârlãdeni, campioni nationali cu CSM Baia Mare

Bârlãdenii Cristi Chirica, Alexandru Bucur, Ionut Balaban si Alexandru Tiglã au devenit campioni nationali, dupã ce CSM Baia Mare a învins Steaua Bucuresti (24-22). La finalul meciului care a dat campioana nationalã la rugby, CSM Stiinta Baia Mare, unul dintre jucãtorii bârlãdeni, Cristi Chirica, component al echipei din Baia Mare a fãcut o scurtã declaratie pentru cititorii cotidianului Vremea NOUÃ. „Sunt foarte fericit cã am câstigat si mai ales cã am jucat la Bârlad, orasul meu natal, unde am învãtat sã joc rugby. Am jucat pentru pãrintii mei cãrora le dedic aceastã victorie. Sunt foarte fericit, am muncit sI am câstigat”, a spus Cristi Chirica.