15.7 C
22-mai-2024

Juniorii de la Comstar Vaslui, premiati de AJF

PREMIERE… În pauza meciului dintre Atletico Vaslui si FC 2002 Vaslui, conducerea Asociatiei Judetene de Fotbal Vaslui a premiat una dintre cele mai bune performante obtinute de echipele vasluiene de juniori în 2014.

Aceasta este formatia Sporting Club Comstar Vaslui, care a obtinut medalia de argint în cadrul Trofeului “Gheorghe Ola”, competitie rezervatã juniorilor nãscuti în 2005 si mai tineri. Pentru acest rezultat, AJF Vaslui a premiat juniorii vasluieni cu diplome, cupe si medalii. Vasluienii au fost la un pas de titlul national. Jucãtorii pregãtiti de Sorin Sava au jucat la superlativ pe toatã durata turneului final si au tinut la respect echipe mult mai titrate care dominã fotbalul juvenil. Dupã trei victorii în faza grupelor, pustii vasluieni s-au calificat în finala competitiei acolo unde au întâlnit Luceafãrul Cluj. Mocanu si compania au condus ostilitãtile pe teren pret de 30 de minute si pânã la pauzã au trimis de douã ori mingea în barã. Mai mult, au condus cu 1-0, datoritã golului marcat de Claudiu Mocanu, dar nu a fost suficient pentru ca laurii de campioni sã fie adusi la Vaslui. Clujenii au egalat repede si au reusit golul victoriei în ultimul minut al partidei. În ciuda înfrângerii, Comstar Vaslui a obtinut cel mai mare rezultat din istorie, titlul de vicecampioanã a României, la juniori nãscuti în 2005. De asemenea, Claudiu Mocanu a fost desemnat cel mai tehnic jucãtor al turneului final. Iatã vicecampionii României: Mocanu Claudiu, Hãulicã Rares, Turcu Cristian, Ilies Cosmin, Micu Narcis, Turitã Robert si Craiu Gabriel, Sava Sorin, Grigore Cãtãlin, Gheorghe Laurentiu si Tãtaru Sorin.