12.2 C
20-mai-2024

Punct scos in extremis

HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui 29-29 (18-17)

MAI DETERMINATI…HC Vaslui a reusit sã plece neînvinsã de la Baia Mare. Handbalistii antrenati de Sandu Iacob si Alexandru Acsinte au terminat la egalitate meciul cu Minaur, scor 29-29, gratie unui gol marcat în ultima secundã de joc. În celãlalte meciuri ale etapei Energia a remizat si ea, pe teren propriu, cu CSM Ploiesti (22-22) iar Focsaniul s-a impus la Galati cu 27-22. În urma acestor rezultate, echipa vasluianã de handbal se aflã, în continuare, pe locul 4 în clasamentul play-out-ului.

HC Vaslui a început foarte bine jocul de la Baia Mare iar dupã primele cinci minute avea un avantaj de douã goluri, scor 2-4. Diferenta a fost si mai clarã în minutul 10, cu oaspetii desprinsi la 4 goluri avans, scor 4-8. Abia pe la mijocul primei reprize, Minaur si-a gãsit cadenta, reusind sã restabileascã si egalitatea pe tabela de marcaj, 10-10. În minutul 25, gazdele trec pentru prima datã în avantaj, scor 15-14, avantaj pe care îl mentine pânã la finalul primei reprize,18-17. A doua reprizã a adus de la vestiare o echipã a Minaurului mult mai hotãrâtã. Pânã în minutul 45, bãietii lui Fotonea izbutesc desprinderea la 4 goluri, scor 26-22. Bucuria bãimãrenilor prezenti la meci a durat însã doar 10 minute si asta deoarece, cu 5 minute înainte de final, Vasluiul reuseste sã restabileascã egalitatea, scor 27-27. Din acel moment si pânã la finalul meciului, cele douã echipe au mers cap la cap. În ultimele 30 de secunde ale meciului, campioana en-titre conducea cu un gol avans, scor 29-28, însã Vasluiul a egalat, gratie golului din loviturã de la 7 m marcat în ultima secundã, de Cãlin Hagiu. De altfel, interul a fost printre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului în partida de sâmbãtã, reusind sã înscrie nu mai putin de 11 goluri. În celãlalte meciuri ale etapei Energia a remizat, de asemenea, pe teren propriu, cu CSM Ploiesti (22-22) iar Focsaniul s-a impus la Galati cu 27-22.