23.3 C
21-mai-2024

Regal rugbistic la Bârlad (foto)

Un nou succes în Cupã pentru echipa bârlãdeanã de rugby

SHOW…Municipiul Bârlad a fost, în weekend, gazda mai multor confruntãri rugbistice. Regalul a început de vineri, când echipa localã s-a impus în Cupa României, în fata Bucovinei Suceava, cu scorul de 37-13. Spectacolul a continuat duminicã, când rugby-ul local si-a mãsurat fortele cu echipa Woodford R.F.C din Anglia, în deschiderea seriei actiunilor dedicate aniversãrii a 60 de ani de rugbu la Bârlad.

În meciul din a doua etapã a returului Cupei României, echipa RC Bârlad s-a impus în fata Clubului Sportiv Municipal Suceava cu scorul de 37-13. Începutul de meci a fost unul fantastic pentru elevii antrenorului Ioan harnagea care în primele 15 minute au marcat nu mai putin de 22 de puncte si au marcat doar 3. Pânã la pauzã, bârlãdenii au mai reusit un eseu si dupã 40 de minute de joc conduceau cu 27 – 3. Repriza a doua a adus mai multã incisivitate în jocul Sucevei, care a reusit douã eseuri. Gazdele nu s-au lãsat mai prejos si au reusit, la rândul lor, sã înscrie 10 puncte, astfel cã la final, RC Bârlad s-a impus cu 37 – 13. În urma acestui rezultat rugby-stii bârlãdeni au urcat pe locul 2 în clasamentul grupei albastre, la 10 puncte în spatele liderului CS Nãvodari, care are 23 de puncte.

Duminicã a fost rândul seniorilor sã facã spectacol

Dacã vineri, cei care au delectat publicul spectator au fost tinerii rugbysti, duminicã a venit rândul seniorilor sã-si reaminteascã schemele sportului cu mingea ovalã. Acestia s-au confruntat cu gruparea englezã Woodford R.F.C. într-un meci care nu a avut scor doar obiectiv încântarea celor prezenti. Jocul a deschis seria actiunilor dedicate aniversãrii a 60 de ani de rugby la Bârlad.