12.8 C
21-mai-2024

Suprize mari în campionatul judetean

Liga a IV-a

Au trecut doar douã etapã de la startul sezonului competitional 2018-2019 si deja întrecerea judeteanã oferã mari surprize iubitorilor sportului rege. FC Vaslui si Husana Hus, douã dintre pretendentele la titlul de campioanã, au clacat ieri, ambele în deplasare, pe terenul celor de la Sporting Bârlad, respectiv Rapid Brodoc. Dupã disputarea primelor douã runde, liderul clasamentului este Racova Puscasi, care a smuls toate cele trei puncte si din meciul cu FC 2007 Gârceni, scor 4-1.

Cotatã drept mare favoritã în meciul din deplasare, cu Sporting Bârlad, gruparea vasluianã nu a avut deloc un joc convingãtor, în ciuda numeroaselor ocazii din prima reprizã. Fãrã Alin Abuzãtoaei si Vlãdut Dudãu, „galben-verzii” s-au chinuit efectiv sã gãseascã drum spre poarta gazdelor. Abia la mijlocul reprizei secunde au reusit sã spargã defensivã Sportingului, prin fundasul Alexa, care a înscris cu capul dupã o centrare a antrenorului-jucãtor, Cristi Ungureanu. Cu cinci minute înainte de final, centralul Modoranu acordã penalty gazdelor dupã un hent în careu comis de acelasi Alexa, iar Bârladul restabileste egalitatea si smulge un punct foarte important pentru moralul echipei. Un alt meci terminat la egalitate a fost cel dintre Rapid Brodoc si Husana Husi. Desi s-au întâlnit douã dintre cele mai frumoase echipe ale competitiei, spectacolul fotbalistic a lipsit, partida încheindu-se 0-0. Campioana en-titre Flacãra Muntenii de Sus a trecut, pentru a treia oarã într-o lunã, de FC Vulturesti, pe care a învins-o cu 2-0. Derby-ul rundei s-a jucat la Ivãnesti, acolo unde Racova Puscasi a gãzduit meciul cu FC 2007 Gârceni, terminat cu scorul de 4-1 în favoarea puscãsenilor. Vitis Suletea, o altã echipã cotatã cu sanse mari la podiumul competitiei, s-a impus pe terenul celor de la Moara Domneascã, cu scorul de 1-0, si a urcat pe locul sase în clasament. Partida dintre Atletic Bârlad si Juventus Fãlciu s-a încheiat dupã terminarea programului nostru.