10.7 C
30-apr.-2024

Au cucerit Brasovul!

Juniori

CAMPIONI… Micii fotbalisti de la Real Junior Vaslui au impresionat la editia din acest an a turneului de fotbal juvenil “Brasov Junior’s Cup”. Clubul vasluian a reusit sã urce pe cea mai înaltã treaptã a podiumului la categoriile 2008 si 2010.

Juniorii clubului Real Junior Vaslui au câstigat respectul tuturor, dupã ce s-au impus la “Brasov Junior’s Cup” – categoriile 2008 si 2010. Pustii nãscuti în anul 2008 au obtinut, în faza grupelor, douã victorii si o înfrângere. Au câstigat la scor meciurile cu Celta Brasov (8-0) si Olimpic Zãrnesti (8-0), dar au cedat în fata celor de FCSB (0-2). În sferturi, echipa pregãtitã de Ciprian Amarandei si Rãzvan Beldiman, a trecut de Luceafãrul Constanta (5-0), pentru ca în semifinale sã învingã Juniorul Brasov (3-0). În marea finalã, Real Junior Vaslui s-a reîntâlnit cu FCSB (campioanã nationalã la aceastã categorie), iar juniorii vasluieni si-au luat revansa dupã înfrângerea din faza grupelor. Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, dar vasluienii s-au impus la penalty-uri. La categoria 2010, Real Junior Vaslui învins în faza grupelor pe Dinamo Bucuresti (15-0), CSS Brasovia (7-1) si Concordia Chiajna (3-0), dar a pierdut cu Juniorul Brasov (0-5). În sferturi, Real Junior a câstigat, fãrã emotii, duelul cu CSS Giurgiu (8-1), iar în semifinale a trecut de ACSM Codlea (6-2). Victorie categoricã si în finalã pentru juniorii vasluieni, 6-0 cu Juniorul Brasov.