20.5 C
02-iun.-2024

Au spart gheata (HCM VASLUI – POLITEHNICA IASI 24-22 (11-12))

PRIMUL SUCCES… HCM Vaslui a spart gheata în meciurile din campionat, dar si împotriva iesenilor, cei pe care nu i-au mai învins în campionat de douã sezoane. Handbalistii vasluieni au învins în cadrul etapei I a returului I, pe Politehnica Iasi, scor 24-22.

Cu douã achizitii fatã de turul I, al acestei editii de campionat, elevii pregãtiti de Liviu Gugles au început meciul destul de slab, iesenii reusind sã conducã dupã cinci minute, cu 7-2, însã pãnã la finalul primei reprize, handbalistii vasluieni si-au revenit si au recuperat din avantajul oaspetilor. Dupã 12-11 la pauzã pentru Politehnica Iasi, montati de Liviu Gugles si cu sprijinul celor aproximativ 250 de spectatori, jucãtorii Vasluiului au reusit sã facã o a doua reprizã mult mai bunã, iar pe final au reusit sã obtinã prima victorie din acest sezon, scor 24-22. Antrenorul HCM-ului, Liviu Gugles spune cã elevii sãi au respectat indicatiile de la antrenamente si acest lucru s-a vãzut pe teren. “Tin sã-mi felicit jucãtori, au jucat cu sufletul si cu ambitie. Si-au dorit foarte mult sã câstige, au tinut cont de indicatiile de la antrenamente, iar acest lucru s-a vãzut în teren. Cel putin în a doua reprizã au gresit mai putin, marcând la momentul potrivit, pentru victorie. Vrem sã construim o echipã cu jucãtori tineri, de perspectivã. Avem sustinerea autoritãtilor, dar si a unor sponsori, care au înteles cã handbalul trebuie sprijinit. Sperãm ca în scurt timp sã culegem si mai multe roade. Dorim sã mai aducem si din vasluienii, care evolueazã la alte echipe din prima ligã, pentru a readuce handbalul vasluian în elitã”, a declarat Liviu Gugles. Cu acest succes, HCM Vaslui acumuleazã patru puncte si rãmãne pe locul cinci al Diviziei A. Etapa viitoare, handbalistii vasluieni se deplaseazã la Piatra-Neamt, pentru întâlnirea cu ultima clasatã, LPS.