11.7 C
12-mai-2024

Bârlãdenii Chiricã si Neagu, campioni ai României cu Dinamo Bucuresti

TROFEU… Bârlãdenii Cristi Chiricã si Ovidiu Neagu au devenit campioni ai României cu Dinamo Bucuresti, dupã ce echipa lor a învins pe Stiinta Baia Mare, scor 17-13 (6-6), în finala Ligii Nationale la rugby, desfãsurate pe stadionul „Arcul de Triumf” din Bucuresti.

Cristi Chiricã si Ovidiu Neagu, descoperiti si crescuti la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad, i-au avut ca adversari în finalã pe Stefan Iancu si Alexandru Tiglã, alti doi sportivi care au pornit spre rugby-ul profesionist la Bârlad. Chiricã, cãpitanul României la Cupa Mondialã din acest an, a fost titular, în timp ce Ovidiu Neagu a fost rezervã. De partea cealaltã, Stefan Iancu a fost introdus în primul 15, iar Alexandru Tiglã a stat pe banca de rezerve. Dupã 15 ani de pauzã, Dinamo Bucuresti a devenit din nou campioanã a României, stopând suprematia bãimãrenilor, campionii ultimelor patru editii.

An foarte bun pentru juniorii bârlãdeni

În anul 2023, juniorii bârlãdeni au fost din nou la înãltime si au obtinut rezultate excelente. Juniorii U18 de la CSS Bârlad au devenit campioni nationali în Divizia Nationalã de Juniori U18, iar titlul de cel mai bun jucãtor al competitiei i-a revenit lui Sebastien Tofan. CSS Bârlad a luat marele trofeu si la categoria U16, pentru ca juniorii U15 sã obtinã titlul de vicecampioni ai tãrii. De asemenea, Bârladul a mai câstigat campionatele nationale de rugby-tag ONSS – liceal si gimnazial, dar si medaliile de vicecampioane nationale pentru fetele participante în Campionatul National de Junioare Rugby în 7, sportive care au câstigat trofeul în Cupa României.