12.8 C
28-mai-2024

Bârladul a câștigat Cupa României la rugby – junioare

REALIZARE… O nouă performanță remarcabilă pentru rugby-ul bârlădean. Echipa de fete a CSȘ – Liceul „Ioan Popescu” Bârlad, aflată la primul sezon competițional, a câștigat Cupa României AIR, scor 12-10 cu CS Politehnica Iași, după o revenire senzațională în repriza secundă.

Ediția 2023 a Cupei României AIR, Asociația Internațională de Rugby, cea care și oferă trofeul competiției, s-a desfășurat în localitatea Cristian, județul Brașov. După medaliile de argint, obținute la Campionatul Național de rugby, junioarele CSȘ Bârlad au reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Cupa României. În faza sferturilor de finală, Bârladul a învins CSM Pașcani, scor 33-14, pentru ca în semifinale să treacă de echipa gazdă, RC Cristian, 24-5. În marea finală, fetele pregătite de Florin Ibănescu au dat peste campioana CS Politehnica Iași. La pauză, ieșencele au condus cu 10-0, însă repriza secundă a fost una de vis, CSȘ Bârlad reușind să întoarcă rezulatul și să se impună cu 12-10.