13.1 C
12-mai-2024

Egal surprinzãtor

Liga a IV-a

SEMIESEC… Surprizã de proportii în etapa a sasea din seria Nord a Ligii a IV-a. SC 2000 Lipovãt a smuls o remizã, pe teren propriu, cu FC Gârceni, scor 2-2. Echipa primarului Mircia Scutelnicu s-a încurcat la Lipovãt, într-un meci în care nu existã nicio scuzã ca acest lucru sã se întâmple, în fata unei echipe dezorganizate, pe care Soldan si compania au învins-o la scor în ultimele partide directe.

Rãmasi fãrã Bucur si Mihãilã, Gârceniul s-a deplasat cu un lot de doar 12 jucãtori, iar la pauzã cãpitanul Adrian Soldan a iesit accidentat. Însã, aceasta nu este o scuzã pentru campioni, care, dacã se încordau putin, puteau sã învingã lejer si fãrã a mai putea face alte schimbãri. În prima reprizã, Vulpe a irosit câteva ocazii imense, în timp ce gazdele si-au vãzut de joc si au condus la pauzã cu un surprinzãtor 2-1. În repriza secundã, Lipovãtul s-a apãrat bine, iar Gârceniul a scos doar un puncte, în ultimul minut al partidei. Fotbalistii Gârceniului au considerat probabil meciul dinainte câstigat, iar mai apoi au avut de muncit serios pentru a pleca neînvinsi. În urma acestui rezultat, FC Gârceni coboarã pe locul patru cu zece puncte, în timp ce SC 2000 Lipovãt acumuleazã cinci puncte si rãmâne pe locul zece. Tot în runda de ieri, partida dintre Dinamic Botesti si Vulturul Bãlteni a fost amânatã, aceastã urmând a fi programatã la o datã ce va fi anuntatã ulterior.

Liga a IV-a, seria Nord, etapa a VI-a:

SC 2000 Lipovãt – FC 2007 Gârceni                 2-2     (2-1)

Dinamic Botesti – Vulturul Bãlteni        (amânat)

Viitorul Rebricea – Inter Sport Vaslui   8-0 (3-0)

FC 2002 Vaslui – AS Victoria Muntenii de Jos  4-1 (1-1)

Smart Negresti – Viitorul Vãleni  7-1 (2-0)

Atletico Vaslui – Vointa Stefan cel Mare         15-0 (9-0)

Avântul Zãpodeni a stat.

Clasament Liga IV-a, seria Nord:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Atletico Vaslui       5        5        0        0        46-2             15

2        FC 2002 Vaslui        6        4        1        1        26-13            13

3        Viitorul Rebricea    6        3        2        1        24-12            11

4        FC Gârceni            4        3        1        0        21-4             10

5        Smart Negresti       4        2        1        1        30-11            7

6        Vulturul Bãlteni     4        2        1        1        9-9               7

7        Viitorul Vãleni       5        2        1        2        8-16             7

8        Stefan cel Mare      5        2        1        2        15-26            7

9        Muntenii de Jos     6        1        2        3        10-14            5

10      SC Lipovãt             6        1        2        3        10-18            5

11      Dinamic Botesti     5        1        0        4        5-12             3

12      Av. Zãpodeni         5        0        0        5        6-51             3

13      Inter Sport            5        0        0        5        3-27             0