13.1 C
12-mai-2024

EGALUL NIMÃNUI (foto)

Rezultat care nu ajutã niciuna dintre echipe.

NEPUTINTÃ…FC Vaslui a reusit sã-si pãstreze invincibilitatea în fata petrolistilor, dupã ce asearã au terminat la egalitate, scor 1-1, derby-ul etapei. Dupã golurile marcate, cele douã echipe s-au anihilat reciproc, oferind spectacol mai mult al mijlocul terenului.

Cu cele opt puncte primite cu câteva ore înaintea partidei, FC Vaslui a început tare confruntarea cu ploiestenii si dupã doar 27 de minute Antal s-a dovedit din nou decisiv pentru vasluieni, marcând al optulea gol din acest sezon. Cu toate cã a urcat pe primul primul loc în clasamentul golgheterilor Ligii I, mijlocasul a fost destul de mâhnit la finalul partidei pe egalul obtinut, însã a recunoscut cã Vasluiul a avut parte de un adversar extrem de puternic” A fost un meci foarte greu, între douã echipe care si-au dorit foarte mult victoria. Mã simt bine când marchez si ajut echipa, nu conteazã de pe ce post o fac. Am muncit mult pentru cele 8 puncte, mã bucur cã le-am recuperat si sper sã ne dea mai multã încredere” a afirmat Antal. Din pãcate,avantajul galben-verzilor nu a tinut decãt 4 minute, Dore aducând egalarea si totodatã emotiile pe stadion. Împinsi de la spate de un public mult mai numeros ca în partidele trecute, galben-verzii au avut parte de un baraj spre poarta lui Pecanha în persoana centralului Petrescu. Deciziile sale l-au scos din sãrite pe finantatorul galben-verzilor, Adrian Porumboiu, omul de afaceri rãbufnind la finalul meciului. ” Am avut parte de o primã reprizã mai putin bunã pentru Petrolul, o a doua mai putin bunã pentru Vaslui, si de ambele catastrofale pentru arbitru. Probabil ãsta a fost scorul cu care trebuia sã plece de aici. I-a oprit si pe cei de la Petrolul din mai multe faze, si pe noi ne-a dezavantajat clar în mai multe rânduri, dar e arbitru FIFA” a declarat Porumboiu. Cu toate piedicile puse, FC Vaslui a reusit sã acumuleze 7 puncte în ultimele trei partide, ceea ce face ca deplasarea de la Otelul Galati sã fie privitã cu mult optimism.

Porumboiu: „Nu votez pentru cã nu candidez.”

La finalul partidei de asearã, finantatorul galben-verzilor a abordat si subiectul alegerilor la Ligã. Acesta îl vede favorit pe Dragomir, însã declarã cã nu va vota pentru niciunul dintre candidati: „Nu votez pentru cã nu candidez. Toatã lumea e nerãbdãtoare sã afle cine va iesi, dar eu cred cã Dragomir pleacã cu un avantaj, având în vedere cã e presedintele în functie. Am sã votez când am sã candidez” a declarat Adrian Porumboiu