21.6 C
05-mai-2024

Fostul vasluian, Costly, înscrie la Campionatul Mondial

VÂRF…Carlo Costly, fostul atacant al “galben-verzilor” si-a trecut numele pe lista marcatorilor de la Campionatul Mondial. Golul sãu din partida cu Ecuador a însemnat prima reusitã pentru Hoduras la CM dupã o pauzã de 32 de ani, însã insuficient pentru a aduce victoria.

Odatã cu golul marcat, atacantul a intrat într-un grup extrem de select al jucãtorilor care au evoluat în Liga I si care au reusit sã-si treacã numele pe tabela de marcaj la un campionat mondial. Doar trei astfel de fotbalisti au mai reusit o asemenea performantã iar ultima dintre ele a fost consemnatã în 2002, de Winston Parks, fostul jucãtor al lui Poli Timisoara, într-un meci sustinut de Costa Rica la mondialul asiatic. Carlo Costly, care acum joacã în tara natalã la Real Espana a deschis vineri scorul în partida Hodurasului cu Ecuador, însã avantajul nu a tinut decât trei minute. Valencia a restabilit imediat egalitatea, pentru ca în minutul 66, ecuadorianul sã reuseascã dubla. Honduras, care se aflã la a treia sa participare la Cupa Mondialã, marcase ultima oarã în competitie în egalul cu Irlanda de Nord, 1-1, din 21 iunie 1982.