6.1 C
13-mai-2024

LIGA 3 | Cu o repriză nu se face primăvară

EȘEC… Deși își punea mari speranțe în meciul cu Bucovina Rădăuți, CSM Vaslui a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 2-0 (1-0), pe teren propriu, de liderul Seriei 1. Vasluienii s-au comportat la primul meci oficial din 2024 ca o formație de o repriză. Au evoluat la un nivel bun în prima repriză, în care au ratat trei ocazii mari, dar s-au prăbușit în partea secundă.

Aflată în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii 3, CSM Vaslui a avut trei ocazii mari de a deschide scorul în prima repriză, însă Buhăescu și Rusu nu au reușit să-l învingă pe Puianu, iar mai apoi Claudiu Mocanu a ratat incredibil din poziție de unu la unu cu portarul Bucovinei. O înfrângere frustrantă pe undeva, la felul cum s-a jucat în prima repriză și la ce ratări au avut fotbaliștii pregătiți de Adi Racoviță și Gabriel Crăciun, una chiar imensă. Rădăuțenii au punctat de două ori, câte o dată pe repriză, prin același jucător, Robert Ciobanu (minutele 30 și 57 – din penalty), care a profitat din plin de puținele erori din defensiva vasluiană. În repriza secundă, CSM-ul a părut afectată de golurile primite, iar jocul “roș-alb-albaștrilor” s-a legat greu și ocaziile au fost puține. Doar un joc haotic, fără idei și fără o agresivitate pozitivă. S-a terminat 2-0 pentru Bucovina Rădăuți, dar Vasluiul rămâne în lupta pentru locul 4, ultimul care asigură calificarea în play-off. În ultima etapă a sezonului regulat, CSM Vaslui va juca, în deplasare, cu FC Bacău, sâmbătă, 23 martie, de la ora 15:00. În clasament, cele două formații se află la egalitate de puncte, cu câte 21 de puncte, în timp ce Șomuz Fălticeni are 20 de puncte. Pentru a fi sigură de calificare, Vasluiul trebuie să câștige la Bacău. Într-un alt joc din etapa a 17-a, la Uricani, Rapid Brodoc a fost învinsă de Știința Miroslava, scor 2-0 (1-0).